Czym są urządzenia smart home?

Urządzenia smart home służą zapewnieniu bezpieczeństwa i komfortu wszystkim domownikom, a połączone ze sobą, tworzą tzw. smart home, czyli inteligentny dom. Można nimi sterować ze swojego smartfona, także będąc poza domem. Jedynym wymaganiem jest sieć Wi-Fi, dostęp do internetu oraz aplikacja mobilna zainstalowana w telefonie. W ten sposób kilkoma kliknięciami można m.in. ustawiać dowolną temperaturę w mieszkaniu, sterować światłem, a także rozsuwać i zasuwać rolety. Takie rozwiązania mają wiele zalet i są coraz częściej wybierane. Poniżej podpowiadamy, które urządzenia warto wybrać, aby zadbać o bezpieczeństwo i wygodę swoją i pozostałych domowników.

1. Kamery do monitoringu

Na rynku istnieje wiele modeli kamer do monitoringu zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Te pierwsze montuje się w domu lub mieszkaniu i są szczególnie polecane tym, którzy pozostawiają swoje lokum puste na długi czas. Natomiast kamery zewnętrzne można zainstalować na dworze, a ich zaletami są odporność na wysokie i niskie temperatury, deszcz czy śnieg. Oba rodzaje urządzeń można połączyć ze swoim smartfonem i śledzić to, co dzieje się w mieszkaniu w czasie rzeczywistym. Urządzenia te pomagają zadbać o bezpieczeństwo zwłaszcza w przypadku, kiedy nie mamy zainstalowanego systemu alarmowego.

2. Czujniki temperatury

Jeśli chcesz w prosty sposób ustawić odpowiednią temperaturę w domu, zamontuj specjalny termostat i czujniki temperatury. Pozwoli ci to kontrolować ciepło w poszczególnych pomieszczeniach poprzez stację bazową lub aplikację mobilną w telefonie. W ten sposób masz możliwość regulowania temperatury w zależności od swojego stylu życia, pory dnia czy indywidualnych upodobań. Możesz także ustawić czujniki w taki sposób, aby kaloryfery czy klimatyzacja uruchamiały się samodzielnie po osiągnięciu określonej temperatury. Co ciekawe, w niektórych urządzeniach została także wbudowania opcja pomiaru wilgotności powietrza. Pamiętaj, że jest to dość kosztowna opcja smart home.

3. Żarówki z RGB

Zastanawiasz się, od czego zacząć zmianę swojego domu na smart home? Najlepiej od wyboru specjalnego oświetlenia, które dostosowuje barwę emitującego światła na białe lub żółte w zależności od pory dnia. Popularne stają się żarówki z RGB, które oprócz zmiany natężenia i barwy światła, włączają i wyłączają się, a także łączą się z systemem Google lub Alexa. Oprócz tego w swoim smartfonie możesz ustawić funkcję automatycznego zapalania światła. Dzięki zamontowanym czujnikom włączy się ona, kiedy wykryje ruch.

4. System sterowania roletami

Specjalne czujniki zamontowane na oknach pozwalają na takie zaprogramowanie rolet, aby rano samodzielnie się odsłaniały, a zasłaniały po zmroku. Możesz także samodzielnie ustawić konkretne godziny ruchu rolet, aby dostosować je do swojego trybu życia. Oprócz tego możliwe jest wydawanie poleceń głosowych, by rolety zareagowały w określony sposób. Taki system działa zarówno w przypadku rolet wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

5. Roboty sprzątające

Obecnie w tzw. inteligentnym domu nie może zabraknąć sprzętów domowych, które ułatwiają sprzątanie i wykonywanie innych prac domowych. Przykładem jest robot sprzątający, który wykonuje wydawane polecenia głosowe. Oprócz tego niektóre modele proponują harmonogramy sprzątania danych pomieszczeń o konkretnych godzinach.

Jeśli chcesz unowocześnić swoje lokum, proponujemy zacząć od zamontowania kamer oraz zaopatrzenia się w specjalnego robota sprzątającego. Z biegiem czasu możesz wprowadzać kolejne rozwiązania poprawiające komfort i bezpieczeństwo wszystkich domowników.