W miarę jak dni stają się coraz krótsze, a temperatury w nocy spadają, wiele osób zaczyna dostrzegać azjatyckie biedronki w domach i na dworze. Chociaż biedronki są zwykle uważane za pożyteczne w ogrodzie, ponieważ zjadają takie owady jak mszyce, mogą być uciążliwe jesienią, gdy gromadzą się w budynkach. Zaczynają pełzać po oknach, ścianach i sufitach. Na szczęście nie są groźne dla ludzi, zwierząt, czy konstrukcji domu. Co ważne, nie rozmnażają się, ani nie składają jaj w budynku.

Najważniejsze informacje o biedronce azjatyckiej

Cykl życiowy wynosi 3-4 tygodnie. Jego zakończenie jest uzależnione od naturalnych źródeł pożywienia, temperatury, deszczu itp. Rocznie występuje wiele pokoleń tych owadów. Przechodzą przez niepełną metamorfozę, podobnie jak muchy, czy motyle- jaja, larwy, poczwarki i postać dorosła. 

Co ważne, wspomniane owady są nieco większe od klasycznych biedronek. Mają owalny lub wypukły kształt oraz żółty  pomarańczowy lub czerwony kolor. Mogą się różnić rozmiarem i wzorem kropek. Niektóre owady nie mają w ogóle kropek, podczas gdy inne posiadają ich nawet dziewiętnaście. 

Jakie szkody mogą wyrządzić biedronki azjatyckie?

Wspomniane owady mogą “gryźć”, a także “uwalniać” zapachy, co wywołuje strach i dyskomfort właścicieli domów. Nierzadko zdarza się, że  mnóstwo biedronek azjatyckich gromadzi się na strychach, sufitach i pustych ścianach. Kiedy włączysz ogrzewanie, mogą wchodzić do pomieszczeń mieszkalnych. Niejednokrotnie wydzielają też cuchnące, żółte chemikalia obronne, które czasami powodują plamy na ścianach i innych powierzchniach.

Jak uchronić się przed inwazją biedronek?

Uszczelnij szczeliny i pęknięcia, przez które mogą przedostać się owady. Zwróć szczególną uwagę na takie obszary, jak oblicówka, drzwi, okna, kominy, kalenice, podsufitki oraz otwory wokół rur i przewodów. Napraw lub wymień uszkodzone osłony okienne i drzwiowe. 

Ziemia okrzemkowa

Rozsyp ziemię okrzemkową w całym domu. W ten sposób nie tylko uchronisz się przed biedronkami azjatyckimi, ale też innymi stworzeniami.

Olejek eteryczny z dzikiej pomarańczy

Biedronki nie lubią zapachu cytrusów i citronelli. Dlatego używaj obficie tego aromatu w miejscach, w których ostatnio widziałeś owady. Przygotuj cytrusowy spray z olejkiem eterycznym z dzikiej pomarańczy rozcieńczonym w wodzie.

Goździki i liście laurowe

Biedronki azjatyckie nie lubią też zapachu goździków. Dlatego możesz umieścić małe torebki z goździkami w szczególnie zagrożonych obszarach. Ze skutecznego działania słyną również liście laurowe. Spróbuj zrobić małe woreczki z liści laurowych i goździków i połóż je w miejscach, w których ostatnio widziałeś owady.

Użyj odkurzacza

Tak naprawdę większość biedronek azjatyckich nie chce mieszkać w Twoim domu. Zazwyczaj nie chcą tam nawet niczego jeść. Najczęściej żywią się tym, co znajdą na zewnątrz. Chcą po prostu przezimować w domu, dopóki na dworze nie zrobi się trochę cieplej. Jeśli jednak marzysz o tym, aby się ich pozbyć, regularnie je odkurzacz. Musisz to jednak zrobić szybko, w przeciwnym razie wydostaną się z worków próżniowych.