Zazwyczaj w łazienkach nie ma zbyt wielu roślin, ze względu na trudne warunki: zmienne temperatury i dużą wilgotność. Na nasłonecznienie wpływa liczba okien (jeśli w ogóle są) i tego, jak są skierowane. Zastanawiasz się, które rośliny poradzą sobie w takich warunkach? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Epipremnum złociste

Prezentowana roślina lubi niskie lub umiarkowane nasłonecznienie, dlatego świetnie prezentuje się na półce lub blacie. Co ważne, dobrze toleruje nieregularne podlewanie.

Rośliny powietrzne

Oplątwy świetnie nadają się do łazienki, ponieważ pochłaniają wilgoć z wanny i prysznica. Ponadto dają więcej miejsca na kreatywność, jeżeli chodzi o ekspozycję, nie potrzebują bowiem donic ani mieszanki ogrodniczej.

Asparagus pierzasty

Asparagus dobrze czuje się w wilgotnej łazience. Toleruje zarówno umiarkowane, jak i duże nasłonecznienie, dlatego możesz postawić go na parapecie. Roślina wygląda na miękką w dotyku, to jednak złudzenie. Łodygi mają kolce, więc uważaj w czasie podlewania. Asparagus jest toksyczny, dlatego trzymaj go z dala od dzieci i zwierząt domowych.

Aloes

Jeśli szukasz rośliny, która nie tylko świetnie wygląda, lecz także słynie z właściwości leczniczych, zwróć uwagę na aloes. Z lepkich liści możesz pozyskać żel, który nawilża skórę, łagodzi swędzenie i leczy drobne oparzenia. Wystarczy, że odetniesz dojrzały liść u podstawy aloesu, a następnie wyciśniesz z niego żel. Możesz go nałożyć bezpośrednio na skórę. Wspomniane rośliny lubią jasne, bezpośrednie światło, dlatego postaw je blisko okna.

Kalatea

Większość kaletei kwitnie w wilgotnym środowisku, dlatego wspaniale ozdobią Twoją łazienkę. Dobrze tolerują umiarkowane, pośrednie światło, nie musisz więc ich stawiać na parapecie. 

Gardenia

Gardenia lubią tropikalne warunki, dlatego w łazience czują się jak u siebie. Rozwijają się przy jasnym, pośrednim świetle, zadbaj więc o poranne słońce i popołudniowy cień. W miarę możliwości postaw ją przy oknie wychodzącym na południe lub zachód. Nie tolerują przeciągów ani podmuchów ciepła. Przykuwają uwagę ciemnozielonymi liśćmi i białymi kwiatami. Gardenie potrzebują dobrze przepuszczalnej mieszanki doniczkowej bogatej w mech, preferują kwaśny nawóz. 

Begonia

Wiele odmian begonii dobrze rośnie w pojemnikach, ciesząc się ciepłem i wilgocią panującymi w łazience. W szczególności begonia królewska (begonia rex) wygląda efektownie, przykuwając uwagę okazałymi liśćmi. Wspomniana roślina lubi wilgotną, ale nie podmokłą glebę, która może doprowadzić do gnicia korzeni. Begonia potrzebuje jasnego miejsca w łazience, z odrobiną bezpośredniego, porannego światła. 

Bromelie

To niezwykłe okazy, które dobrze sobie radzą w trudnych warunkach. Zimą zachwycają żółtymi, czerwonymi lub różowymi liśćmi. Bromelie kwitną przez kilka tygodni, obejmują kilka rodzajów roślin i dziesiątki gatunków, z których wiele należy do roślin epifitycznych (czerpiących wilgoć z powietrza, a nie gleby). Wspaniale rosną w wilgotnej łazience, ale potrzebują dobrej cyrkulacji powietrza, dlatego włącz wentylator wyciągowy lub mały przenośny wentylator na kilka godzin dziennie. Możesz je odżywiać nawozem do orchidei, ponieważ potrzebują takich samych składników odżywczych.