8 sposobów, jak szybko wyczyścić żelazko!

Justyna Dereń | 21.02.2023 23:35
| Unsplash.com

Z biegiem czasu spód żelazka może stać się lepki, tłusty i zakurzony. Zastanawiasz się, jak szybko wyczyścić żelazko, nie parząc przy tym palców? Nie potrzebujesz żadnych wymyślnych środków. Wypróbuj kilka domowych sposobów!

Rozpuść paracetamol w gorącej stopie żelazka

Jeśli chcesz pozbyć się przypalonych pozostałości, sięgnij po paracetamol. Włącz żelazko na najwyższe ustawienie, a kiedy stopa już się rozgrzeje, ostrożnie połóż na niej tabletkę. Stopi się, zamieniając w żel. Użyj wilgotnego ręcznika papierowego lub szmatki, aby dokładnie wyczyścić żelazko. Powtarzaj w razie potrzeby, aż urządzenie będzie wyglądało jak nowe. 

Oczywiście, swoje bezpieczeństwo stawiaj na pierwszym miejscu. Zanim przystąpisz do zabiegu, załóż rękawice kuchenne. Nie próbuj chwycić tabletki pęsetą lub szczypcami. Wystarczy jeden drobny błąd, by nieodwracalnie porysować żelazko. Po prostu załóż rękawice i zacznij działać!

Sól morska

Ustaw żelazko na najwyższej temperaturze, a następnie połóż bawełnianą, suchą szmatkę na desce do prasowania. Posyp ją obficie solą morską. Przeprasuj szmatkę kilka razy, aż usuniesz ślady spalenizny. 

Możesz też przygotować gęstą pastę z 1 łyżką wody i 3 łyżek sody oczyszczonej. Nałóż mieszankę na zimny spód żelazka. Weź bawełnianą szmatkę lub czysty ręcznik i ostrożnie zetrzyj plamy. Zobaczysz, że wkrótce nie będzie po nich śladu.

Jak wyczyścić żelazko pastą do zębów?

Sprawdź, czy żelazko jest wyłączone, metalowy spód - zimny, a zbiornik na wodę - pusty. Wcieraj białą pastę na zabrudzone miejsca, następnie wytrzyj ją czystą, suchą szmatką. Podłącz żelazko do prądu i napełnij zbiornik wodą. Teraz połóż urządzenie na czystej ściereczce lub suchym ręczniku i ustaw na parę. Poczekaj 5 minut. Gotowe!

Biały ocet: naturalny sposób na czyste żelazko

Przygotuj mieszankę białego octu i wody w proporcji 1:1. Wyczyść problematyczne miejsca wspomnianą miksturą i czystą szmatką. Podłącz żelazko do prądu i wlej wodę do zbiornika. Połóż żelazko na szmatce lub ręczniku i ustaw na parę. Odstaw urządzenie na 5 minut. Jeśli masz problem z uporczywymi plamami, skorzystaj z naszej propozycji. Przygotuj pastę z 2 łyżeczek octu i sody oczyszczonej, a następnie postępuj tak, jak wcześniej.

Jak wyczyścić otwory generujące parę?

Najlepiej sprawdzą się tutaj bawełniane waciki. Dzięki nim łatwo dotrzesz do otworów generujących parę. Zanurz je w destylowanym, białym occie, a później zabierz się za czyszczenie.

Użyj gazety!

Ustaw żelazko na najwyższej temperaturze i załóż rękawice kuchenne, by się nie poparzyć. Zgnieć gazetę i wyszoruj nią stopę żelazka. To wszystko!

Domowe sposoby na czyste żelazko

Jeśli masz pod ręką zmywacz do paznokci z acetonem, możesz go wykorzystać do czyszczenia żelazka. Włącz urządzenie i pozwól mu się rozgrzać, w tym czasie nasącz wacik acetonem. Załóż rękawice kuchenne i szybko przetrzyj wacikiem rozgrzaną powierzchnię. Preparat błyskawicznie odparowuje, ale skutecznie rozpuści wszystkie zabrudzenia. Na koniec przetrzyj spód żelazka wilgotną ściereczką. 

Możesz również namoczyć gąbkę kuchenną w wodzie z mydłem. Wyszoruj żelazko, a na koniec wytrzyj go ręcznikiem. Poczekaj, aż wyschnie, zanim coś wyprasujesz.

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu