Beton architektoniczny to coraz częściej wykorzystywany materiał do pokrywania ścian, a nawet do wykonywania mebli czy ozdób. Chcesz wykorzystać go w swoim mieszkaniu? Oto, co powinieneś o nim wiedzieć.

Z czego składa się beton architektoniczny

Beton architektoniczny tworzony jest z tych samych składników, co beton tradycyjny, czyli z: wody, piasku (kruszywa) oraz cementu. Od zwykłego betonu różni go jednak wykorzystanie innego rodzaju cementu. Do jego produkcji wykorzystuje się więc cement hutniczy, który daje jednolity i dosyć jasny kolor. Dodatkową zaletą tego cementu jest to, że jest on o wiele trwalszy i bardziej odporny na pękanie pod wpływem ciepła.

Duże znaczenie ma również samo uziarnienie kruszywa użytego do wykonania mieszanki betonowej, które powinno być okrągłe lub o bardzo foremnym kształcie. Wpływa to na znacznie lepszą jednorodność powierzchni oraz na ogólną fakturę betonu.

Oprócz wyżej wymienionych składników do beton architektoniczny zawiera także szereg chemicznych dodatków jak upłynniacze i  plastyfikatory, które świetnie modyfikują właściwości betonowej mieszanki. Dzięki nim zmniejsza się konieczność dolewania wody oraz zwiększa się plastyczność i urabialność tego materiału. W rezultacie dobrze wypełnia się takim betonem szalunki, bez pozostawiania pustych przestrzeni. Pamiętaj więc, aby dokładnie sprawdzać ilość wody dodanej do betonu.

Szaulnki - kluczowy element!

Odpowiednio dobrane szalunki wpływają na wygląd betonu architektonicznego. Od nich zależy cała realizacja twojego planu. Do wyboru masz szalunki powtarzalne z metalu, które dadzą gładki efekt stropów i ścian albo szalunki z desek, dające wrażenie drewnianej faktury lub lekko odciśniętych wiórów. Pamiętaj, aby przed nałożeniem betonu odpowiednio przygotować do niego szalunki. Powinny być one zabezpieczone środkami antyadhezyjnymi zapobiegającymi przyleganiu do nich masy betonowej. Dzięki temu po ewentualnym zdjęciu betony nie będą one zniszczone.

Betonowe wnętrza / fot. i.pinimg.com, roomed.nl

Beton architektoniczny - transport i układanie

Ogromne znaczenie na efekt ma sama dostawa mieszanki betonowej, która powinna być systematyczna, a czas jej urabiania oraz dodawane składniki muszą być zawsze identyczne. Dzięki temu kolor i struktura betonu będą takie same.

Ważny jest także sam transport na plac budowy. W harmonogramie powinny być dokładnie ustalone czas wyjazdu z betoniarni oraz czas dostarczenia kolejnej partii.

Układanie betonu architektonicznego także jest bardzo ważne. Należy pamiętać, aby nie dawać zbyt dużej ilość - maksymalnie 1 metr. Inaczej może dojść do segregacji materiału. Masę należy rozprowadzać równomiernie, a grubość każdej warstwy nie powinna przekraczać 50 cm. Jeśli będzie grubsza, to trudniej będzie ją odpowietrzyć. Prace związane z układnie betonu powinny być wykonywane w temperaturze nieprzekraczającej 5 C.

Po zakończeniu układania szalunki należy zabezpieczyć wilgotnymi matami lub foliami. Dzięki temu nie będą one zbyt szybko wysychały. Im dłużej schną, tym materiał stanie się trwalszy.

Gotowy beton architektoniczny

Jeśli nie chcesz wyrabiać betonu możesz zakupić gotowe płyty modułowe, które możemy stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu. Wielkość takich płyt to zazwyczaj 1200 x 600 albo 1200 x 1200 mm, a grubość 15 lub 20 mm.

Do wyrobu masz płyty gładkie, z ramką oraz z charakterystycznymi otworami, które wyglądają jak montażowe. Dzięki temu można je mocować na wiele sposobów. Dostępne kolory to zazwyczaj jasnoszary lub ciemny antracyt. Płyty te sprawią, że twoje ściany uzyskają symetryczny i łatwo przewidywalny rysunek.

Ściany można też pokryć tynkiem, który imituje beton. Odpowiednie narzędzia umożliwią uzyskanie efektu szalunku w postaci deskowania lub szalunku przemysłowego.