Jak wygląda dom modułowy?
Domy modułowe są budowane nieco inaczej niż tradycyjne. Ich elementy powstają w fabryce, a następnie zostają przetransportowane na miejsce budowy. Dopiero tam składa się je w całość, a proces ten trwa zazwyczaj kilka dni. Tak zbudowane domy odznaczają się nie tylko większą precyzją wykonania, lecz także niewielką liczbą niedoróbek. Domy modułowe pełnią funkcję domków letniskowych, ale też świetnie nadają się jako mieszkania całoroczne.
Rodzaje domów modułowych
Wyróżniamy kilka rodzajów domów modułowych: drewniane, stalowe, z paneli SIP i keramzytobetonu. Te z drewna są szczególnie popularne w krajach skandynawskich. Ich szkielet powstaje w specjalnej hali i dopiero na placu budowy łączy się ze sobą płyty drewnopodobne, które dodatkowo pokrywa się wełną mineralną odpowiedzialną za izolację. Podobnie powstają te, zrobione z paneli SIP. Jedyną różnicą jest rodzaj wykorzystanego budulca – w tym przypadku są to płyty strukturalne złożone z warstwy osłonowej i izolacyjnej. Natomiast konstrukcję domu z keramzytobetonu wypełnia się specjalnym rodzajem betonu, a całość ocieplona jest wełną mineralną. Istnieją również stalowe domy modułowe, których szkielet tworzony jest z profili stalowych.
Dla kogo?
Gotowe domy modułowe są szczególnie polecane młodym osobom, które nie mogą sobie pozwolić na zakup tradycyjnego domu lub mieszkania, a chciałyby mieć własny kąt. Z takiego rozwiązania skorzystają też pary i rodziny z dziećmi oraz ci, którzy marzą o swoim domku letniskowym, w którym mogliby spędzać wakacje i wolny czas.
Wady i zalety domów modułowych
Opinie na temat domów modułowych są zwykle pozytywne, a takie budynki okazują się tak samo funkcjonalne, stabilne i bezpieczne, jak ich tradycyjne odpowiedniki. Warto mieć jednak świadomość, jakie są wady i zalety takich domów.
Zalety:
- szybki czas budowy – od kilku dni do 3 miesięcy,
- dokładne wykonanie – dzięki produkcji poszczególnych części w fabryce, moduły są precyzyjnie wykonane, co znacznie obniża ryzyko wystąpienia błędów czy niedoróbek,
- niski koszt w porównaniu do tradycyjnych domów,
- stały koszt – masz pewność, że cena domu nie wzrośnie w trakcie produkcji modułów czy budowy całości budynku,
- możliwość budowy również zimą,
- możliwość postawienia domu bez specjalnego pozwolenia.
Wady:
- konieczność wynajęcia firmy specjalistycznej,
- udostępnienie dostatecznie dużego terenu do swobodnego poruszania się dźwigu,
- jednorazowa opłata – brak możliwości rozłożenia płatności na raty,
- konieczność dopłaty np. za kanalizację czy ocieplenie.