Cegła we wnętrzach – wady i zalety
Ściana z cegieł doskonale wygląda w pomieszczeniach urządzonych w rozmaitych stylach. Szczególnie pasuje do przestrzeni w stylu industrialnym i loftowym, ale także do tych zaaranżowanych w nurcie rustykalnym, klasycznym czy skandynawskim. Materiał ten ociepla wnętrze i poprawia akustykę. Oprócz tego cegła jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, w związku z czym doskonale nada się do domów z dziećmi i zwierzętami domowymi. Z kolei wadą takiego rozwiązania okazuje się dość wysoka cena zakupu niezbędnych artykułów oraz konieczność regularnego dbania o ceglaną ścianę. Należy systematycznie czyścić ją i usuwać z niej wszelkie zabrudzenia. Jeśli zdecydujesz się na ceglaną ścianę w kuchni lub łazience, nie zapominaj o impregnacji. Bez niej cegły będą wchłaniały kurz, tłuszcz i różne zabrudzenia. Ponadto cegła na ścianie optycznie zmniejsza przestrzeń. Dlatego w niewielkich pomieszczeniach warto wybrać jasny odcień tego materiału. Pamiętaj, że cegła sama w sobie jest ozdobna. Nie przesadź więc z dodatkami i dekoracjami.
Jak uzyskać efekt cegły na ścianie?
Poza tradycyjną cegłą na rynku znajdują się także alternatywne materiały, które wyglądają równie dobrze. Przykładem są płytki cegłopodobne wykonane z tworzywa sztucznego. Doskonale pasują do kuchni i łazienki dlatego, że nie wymagają impregnacji. Ponadto są lekkie i trwałe, a ich montaż nie powinien sprawiać problemu, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na płytki z fugą. W takim wypadku potrzebny będzie jedynie klej do płytek gresowych. Innym rozwiązaniem jest skucie warstwy tynku, dzięki czemu uzyskasz naturalny efekt ceglanej ściany. Należy być jednak ostrożnym, aby zbytnio nie naruszyć powierzchni i nie doprowadzić do pojawienia się ubytków. Żeby uzyskać satysfakcjonujący efekt, potrzeba sporo czasu, dokładności i precyzji. Innym wyjściem jest tapeta ze wzorem cegły, najlepiej o nierównej, chropowatej powierzchni. Nie będzie ona wyglądać tak efektownie, jak tradycyjna cegła, gdyż nie załamuje światła. Natomiast pozwoli na przyozdobienie pomieszczenia i tym samym nada mu oryginalnego charakteru.
Ściana z cegieł – pomysły na aranżację
Podczas aranżacji wnętrz warto pamiętać, że tradycyjna, czerwona cegła najlepiej wygląda w dużych, wysokich i dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Natomiast w pokojach o mniejszym metrażu doskonale będzie wyglądać cegła pomalowana na biało. Jasny odcień nie zmniejszy optycznie przestrzeni. Ponadto należy pamiętać, aby w ten sposób udekorować wyłącznie jedną ścianę lub jej część tak, aby pomieszczenie nie stało się zbyt przytłaczające.
Ściana z cegieł dobrze będzie się prezentować w salonie z dużymi oknami. Na jej tle możesz ustawić telewizor i zamontować oświetlenie punktowe, które wydobędzie z cegły jej charakterystyczny odcień i nada pomieszczeniu przytulnego klimatu. Na takiej ścianie dobrze wyglądają rozmaite metalowe dekoracje. Sprawdzą się one zwłaszcza w pomieszczeniach urządzonych w stylu industrialnym. Z kolei do sypialni pasuje jasna cegła, którą można przyozdobić ścianę lub tylko jej część. Biały lub kremowy kolor cegły nada wnętrzu przytulności i łagodności. Do wnętrz loftowych można jednak wybrać surową cegłę lub taką w odcieniach czerni. W przypadku kuchni ceglana ściana będzie wyglądać niezwykle efektownie zwłaszcza w towarzystwie sprzętów ze stali nierdzewnej oraz drewnianych szafek czy blatów. Dobrze jest przykryć ceglaną ścianę szybą, aby nie dostały się do niej tłuszcz, kurz i wilgoć. Jeśli chcesz ozdobić w ten sposób ścianę w łazience, pamiętaj, aby regularnie ją impregnować. W ten sposób odpowiednio zabezpieczysz powierzchnie przed wilgocią. Najlepiej połączyć cegłę w łazience ze szkłem, drewnem i płytkami ceramicznymi.