Jeśli nie możesz znaleźć ich w sklepach, przygotuj samodzielnie chusteczki dezynfekujące. Wykorzystaj do tego domowe środki czyszczące. Proponowane chusteczki skutecznie oczyszczą różne powierzchnie z bakterii i kurzu. Zobacz, jak zrobić je krok po kroku!

Chusteczki dezynfekujące - DIY

Alkohol jest skutecznym środkiem czyszczącym do różnych powierzchni. Jeśli chcesz, by spełnił swoje zadanie, użyj co najmniej 70% alkoholu izopropylowego (nierozcieńczonego). Aby przygotować takie chusteczki, potrzebujesz następujących składników:

  • 2 szklanki wody destylowanej,
  • 1 szklanka alkoholu izopropylowego o stężeniu co najmniej 70%,
  • 1 łyżka płynu do mycia naczyń,
  • 3 krople olejku z drzewa hebacianego (opcjonalnie),
  • 1 rolka ręcznika papierowego.

Przetnij rolkę ręcznika papierowego przez środek ząbkowanym nożem. Odwróć ręczniki i przyklej do słoika lub poprzedniego pudełka na chusteczki. Teraz wymieszaj wodę, alkohol i płyn do mycia naczyń. Wylej je wokół krawędzi rolki i pozostaw na około 2 minuty. Wyciągnij papierową rolkę tak, by zostały same ręczniki. Trzymaj je w zamkniętym pojemniku z pokrywką. Wybierz taki, którego nie używałeś do przechowywania żywności, napojów, ani innych środków czyszczących. Dokładnie go oznacz, aby przez przypadek się nie pomylić.

Jak zrobić chusteczki dezynfekujące z wybielaczem?

Wybielacz to kolejny silny środek dezynfekujący. Wymaga jednak szczególnej ostrożności podczas stosowania. Ostra substancja chemiczna może odbarwić odzież i podrażnić oczy, nos i skórę. Pamiętaj, by zawsze nosić gumowe ręczniki i zapewnić dobrą wentylację podczas przygotowywania i używania chusteczek dezynfekujących. Nigdy nie mieszaj wybielacza z amoniakiem lub innymi środkami czyszczącymi, ponieważ zachodzą wtedy niebezpieczne reakcje chemiczne.

Najpierw sprawdź datę ważności na opakowaniu, aby upewnić się, że wybielacz nadal spełnia swe zadanie. Warto pamiętać, że wspomniana substancja chemiczna rozkłada się po około sześciu miesiącach. Następnie załóż gumowe rękawiczki, zadbaj o dobrą wentylację powietrza i postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami. Przygotuj roztwór, mieszając 4 łyżki wybielacza na 1 l wody. Następnie wlej miksturę do hermetycznego pojemnika. Uważaj, by nie napełniać go do końca. Dodaj do niego ręczniki papierowe lub ściereczki i zanurz całkowicie w roztworze. Zanim użyjesz chusteczki, mocz ją przynajmniej przez 5 minut.

Pamiętaj, że po zmieszaniu z wodą wybielacz działa tylko przez 24 godziny. Do każdego czyszczenia przygotuj nową partię chusteczek dezynfekujących.

Przepis na domowe chusteczki antybakteryjne

Przygotuj: plastikowy szczelny pojemnik, skrawki starej koszuli (15 x 15 cm), 2 filiżanki wody, ½ szklanki alkoholu izopropylowego, ½ szklanki octu, 1 łyżkę płynu do mycia naczyń, ręczniki papierowe (opcjonalnie), 8-10 kropli antybakteryjnych olejków eterycznych (np. z drzewa herbacianego, lawendowy, oregano, cytrynowy lub z mięty pieprzowej). Połącz wszystkie mokre składniki w pojemniku, dobrze wymieszaj lub wstrząśnij. Umieść skrawki koszuli w pojemniku, a następnie dobrze je wyciśnij.