Jeśli zobaczysz żółte liście, nie panikuj. Najprawdopodobniej nie staną się z powrotem zielone, ale niekoniecznie oznacza to, że Twoja roślina umiera. Przyczyną zażółcenia liści może być niedobór składników odżywczych, wody lub słońca. Sprawdź, skąd się bierze i jak mu zaradzić!

Monitoruj poziom wilgoci

Jeśli zauważysz, że liście żółkną, sprawdź, czy nie występują oznaki stresu wodnego. Najczęściej rośliny stresuje brak lub nadmiar wody. Zastanawiasz się, jak monitorować poziom wilgoci? Włóż palec w ziemię na głębokość 2-3 cm. Pamiętaj, by nie ograniczać się tylko do powierzchni gleby, która wysycha najszybciej. Jeśli ziemia jest sucha, wlej jak najszybciej do doniczki szklankę wody i częściej podlewaj roślinę. Jeżeli gleba jest wilgotną, najprawdopodobniej przesadzasz z podlewaniem. Sprawdź, czy nie pojawiły się objawy zgnilizny korzeni, takie jak zapach pleśni. Jeśli tak, zmień harmonogram podlewania i rozważ przesadzenie rośliny do doniczki z lepszym drenażem. Dzięki temu masz pewność, że korzenie nie zalegają w kałuży. Przed ponownym podlaniem pozwól glebie trochę wyschnąć.

Poszukaj niechcianych stworzeń

Zazwyczaj przyczyna żółknięcia liści tkwi w niedostatecznym lub nadmiernym podlewaniu. Niekiedy trzeba jej jednak poszukać gdzieś indziej. Chociaż wełnowce lub przędziorki trudno jest zobaczyć gołym okiem, mogą szkodzić Twoim roślinom. Zobacz, czy na listkach nie pojawiły się przypadkiem małe otworki. Jeśli tak, najprawdopodobniej podgryzają je przędziorki.  A może zauważyłeś na roślince biały wosk? Winowajcą może być wełnowiec. Zastanawiasz się, jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Najpierw spłucz roślinę, a następnie przytnij zaatakowane, więdnące liście. Możesz też zastosować olej neem lub spray owadobójczy.

Zadbaj o nasłonecznienie

Jeśli martwi Cię żółknięcie liści, zastanów się, czy do roślin dociera odpowiednia ilość słońca.  Być może Twoja roślinka znajduje się w ciemnym kącie i to jej nie służy. W takim razie postaw ją na słonecznym parapecie lub pozwól jej rozkoszować się promykami słońca kilka godzin dziennie. 

Niedobór żywieniowy - jak go uniknąć?

Jeśli stare liście żółkną, a nowe są blade, przyczyną może być niedobór azotu. Skorzystaj z uniwersalnego nawozu organicznego lub zrób go sam i dodaj trochę fusów z kawy.  Pamiętaj, by sprawdzać rośliny przynajmniej raz w tygodniu, by odkryć niepokojące objawy i w porę rozwiązać problem.  Regularnie przecieraj rośliny szmatką zamoczoną w roztworze oleju neem i ciepłej wody.

Roślinki potrzebują 13 niezbędnych minerałów, które wchłaniają przez glebę. Jeśli na listkach pojawi się charakterystyczny wzór, najprawdopodobniej, nie dostarczasz roślinie odpowiedniej ilości fosforu, azotu i potasu. Rośliny potrzebują też wapnia, magnezu, siarki, a także odrobinę boru, manganu, chlorków. Musisz również dostarczyć im trochę miedzi, żelaza, cynku i molibdenu. Wspomniane pierwiastki śladowe znajdują się w liściach drzew, ścinkach traw i materii organicznej, dlatego możesz je kompostować, a następnie ubogacić nimi glebę. 

Chroń rośliny przed zimnymi przeciągami

Jeśli zaobserwujesz, że liście żółkną i opadają, zastanów się, czy nie narażasz rośliny na przeciągi. Temperatura również wpływa na kolor liści. W przypadku długotrwałych niskich temperatur zielone listki mogą stać się brązowe, dlatego nie stawiaj roślin w pobliżu klimatyzatora.