Niektórzy ogrodnicy są tak sfrustrowani ślimakami jedzącymi ich rośliny, że udają się do lokalnego centrum ogrodniczego, aby nabyć pierwszy z brzegu środek. Zanim jednak przejdziesz do droższych i śmiercionośnych metod, które mogą zaszkodzić również pożądanym owadom i zwierzętom, wypróbuj naturalne sposoby. Te naturalne, nietoksyczne i (głównie) nieśmiercionośne domowe środki skutecznie ochronią Twój ogród przed inwazją ślimaków!

Dodaj miedź

Kiedy ślimaki dotykają miedzi, otrzymują nieprzyjemny wstrząs elektryczny, który zachęci je do odwrócenia się i znalezienia innego miejsca na posiłek. Samoprzylepna taśma miedziana dostępna jest w sklepach dla majsterkowiczów, centrach ogrodniczych i w Internecie. Możesz ją poprowadzić wzdłuż palików, aby zapobiec przedostawaniu się ślimaków. Jeśli nie masz możesz miedzianej taśmy pod ręką, sięgnij po monety. 

Odstrasz ślimaki ziołami

Lawenda, szałwia, rozmaryn, pietruszka, tymianek i mięta sprawdzą się doskonale w ziołowym ogródku. Potrafią skutecznie odstraszyć ślimaki. Posadź je na granicy swojego ogrodu lub między wrażliwymi roślinami, aby odeprzeć atak nocnych maruderów.

Ustaw pułapki z cytrusami

Zachowaj skórki cytryny, pomarańczy, limonki, pomarańczy i grejpfruta, aby przed zapadnięciem zmroku rozrzucić w ogrodzie. Rano prawdopodobnie zauważysz, że spora część ślimaków znalazła drogę do tych przysmaków. Zbierz je i przenieś z dala od ogrodu.

Unsplash.com

Ustaw pułapkę na piwo

Zapach piwa może być doskonałą przynętą na ślimaki. Zakop w ziemi do połowy kubek, blisko roślin. Napełnij go w połowie piwem. Skuszone zapachem ślimaki wpadną do kubka. Ten domowy sposób działa tylko wtedy, gdy problem jest niewielki. Jeśli zmagasz się z inwazją, może nie przynieść spodziewanych efektów.

Ziemia okrzemkowa

To drobno zmielone skamieniałości słodkowodnych prehistorycznych okrzemek. Pomaga w przypadku pluskiew, karaluchów i ślimaków. Pamiętaj, aby jej nie wdychać. Wymieniaj ziemię okrzemkową po deszczu. Dzięki temu będzie działać niezawodnie.

Skorupki jajek na ślimaki

Zgniecione skorupki jajek sprawdzą się doskonale jako domowy środek na ślimaki. Rozbij skorupy na małe kawałki i umieść je wokół kwiatów, roślin, warzyw i owoców. Dodatkowa zaleta tej metody: wapń ze skorupek jaj pomaga wzbogacić glebę podczas ich rozkładu. Łupiny orzechy mają podobne działanie. Rozrzuć je wokół roślin, tworząc barierę ochronną.

Wazelina

To doskonały sposób ochrony roślin doniczkowych przed uszkodzeniem przez ślimaki. Śliska konsystencja wazeliny utrudnia ślimakowi uchwycenie powierzchni. Nałóż ją na krawędziach doniczek, pojemników, a nawet łodygach roślin. 

Wodorosty: domowy sposób na ślimaki

Wodorosty, zarówno świeże, jak i sproszkowane, pomagają w walce ze ślimakami. Co ważne, świetnie nadają się do gleby. Umieść wodorosty lub posyp proszek wokół roślin, które chcesz chronić.

Naturalne drapieżniki

Jeże, ptaki, chrząszcze, żaby i ropuchy są naturalnymi drapieżnikami. Polują na ślimaki i traktują je jako smaczną przekąskę. Aby zastosować wspomnianą metodę, potrzebna Ci będzie kreatywność, cierpliwość i umiejętności DIY. Spraw, aby Twoje podwórko było przyjemniejsze dla zwierząt. Zbuduj schronienie dla jeża, załóż staw lub ustaw karmniki dla ptaków.