Domowe płyny do zmiękczania tkanin: zrób je sama!

Justyna Dereń | 21.02.2023 23:55
| Unsplash.com

Nie ma nic lepszego niż świeżo wyprane ubrania, zwłaszcza gdy są miękkie w dotyku. Obecnie w sklepach można znaleźć wiele środków do płukania tkanin. Niestety wiele z nich zawiera syntetyczne lub nieulegające biodegradacji chemikalia. Na szczęście, w zaciszu własnego domu możesz zrobić naturalny płyn do płukania tkanin. Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Naturalny płyn do zmiękczania tkanin

Proponowany płyn pozostawia pranie miękkie i wolne od elektryzowania, bez powłoki chemicznej i sztucznego zapachu. Sprawdź, jak przygotować go krok po kroku. Potrzebujesz: 2 filiżanek białego octu, 2 filiżanek wody, 30 gramów gliceryny roślinnej, 10-20 kropli olejku eterycznego (opcjonalnie), bawełnianej ściereczki. Dodaj ½ filiżanki do ostatniego płukania. 

W szklanym słoiku połącz biały ocet, wodę i glicerynę. W razie potrzeby dodaj olejki eteryczne i wymieszaj lub wstrząśnij, aby połączyć. Możesz wypróbować następujące kombinacje zapachowe: 10 kropli olejku z eukaliptusa i 5 kropli olejku lawendowego lub 8 kropli olejku eterycznego ylang-ylang i 8 kropli olejku jaśminowego. 

Naturalne, łatwe w użyciu alternatywy

Soda oczyszczona dodana do prania obniża poziom pH w pralce. Pomaga wypłukać ubrania od środka, dzięki czemu stają się bardziej elastyczne i przyjemniejsze w dotyku. Z kolei biały ocet dodany w cyklu płukania ułatwia rozbicie detergentu, usuwa resztki mydła i dezodoryzuje pranie. Pamiętaj, by dodać ocet podczas ostatniego płukania.

Coraz większą popularnością cieszą się też wełniane kule do suszarek. Naturalnie zmiękczają ubrania i redukują elektryzowanie poprzez podskakiwanie i pocieranie o tkaninę podczas wysychania. Gliceryna znajduje się w wielu kosmetykach nawilżających. Ma higroskopijne właściwości. To oznacza, że skutecznie pochłania wilgoć z powietrza. 

Ocet do zmiękczania tkanin

Ten przepis wymaga tylko dwóch składników. Ocet nie tylko zmiękczy tkaniny, lecz także działa przeciwbakteryjnie. Oprócz octu winnego przygotuj ulubione olejki eteryczne. Korzystając z lejka, wlej ocet bezpośrednio do butelki z atomizerem. Na każdą filiżankę octu dodaj 10-15 kropli olejków eterycznych. Zamknij butelkę i wstrząśnij, aby dobrze wymieszać. Lekko spryskaj pranie przed uruchomieniem suszarki.

Płyn do zmiękczania tkanin z solą i sodą oczyszczoną

Kolejny przepis wykorzystuje sól Epsom i sodę oczyszczoną, aby stworzyć suchy środek do zmiękczania tkanin. Możesz śmiało dodać go do pralki. Jeśli nie masz soli Epsom, przygotuj szczyptę soli morskiej. Oprócz tego potrzebujesz olejków eterycznych.

Wymieszaj sól Epsom i sodę oczyszczoną w szczelnym pojemniku. Użyj ¼ szklanki sody oczyszczonej na każdy pełny kubek soli Epsom. Zastanawiasz się, ile olejków eterycznych dodać? Na każdy kubek soli Epsom użyj 10-15 kropli ulubionych olejków. Zamknij pojemnik i wstrząśnij, aby dobrze wymieszać. Wsyp 2-3 krople mieszanki do pralki na każdy załadunek prania.

Ocet i soda oczyszczona do zmiękczania tkanin

Jeśli szukasz środka, który możesz użyć do pralki, skorzystaj z tego przepisu. Przygotuj ciepłą wodę, olejki eteryczne, ocet winny i sodę oczyszczoną. Wymieszaj w misce ciepłą wodę i sodę oczyszczoną. Na każdą filiżankę wody dodaj ½ szklanki sody oczyszczonej. Następnie powoli wlej ocet, cały czas mieszając. Pamiętaj, by na każdą filiżankę wody dodać ½ szklanki octu i 5-10 kropli olejków eterycznych. Wlej ¼ mieszanki bezpośrednio do pralki.

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu