Czy mszyce obgryzają róże? A może szukasz sposobu na przędziorki? Jeśli chcesz pozbyć się szkodników, ale nie zamierzasz stosować toksycznych pestycydów, skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Spray z oleju roślinnego

Zastanawiasz się, jak przygotować domowy środek owadobójczy? Skorzystaj z naszych podpowiedzi! Wymieszaj jedną szklankę oleju roślinnego z 1 łyżką łagodnego mydła. Przykryj i dobrze wstrząśnij. Proponowany spray skutecznie poradzi sobie z mszycami, roztoczami i wciornastkami. Zanim go zastosujesz, dodaj dwie łyżeczki oleju w sprayu i wymieszaj z litrem wody. Dobrze wstrząśnij i spryskaj bezpośrednio powierzchnie roślin dotknięte przez szkodniki. Wspomniany środek powleka ciała owadów i skutecznie je dusi.

Olej Neem

Olej Neem jest silnym środkiem owadobójczym. Może zakłócić cykl życiowy owadów na każdym etapie: jajo, larwa, dorosły.  Olej z miodli indyjskiej działa jako antyfidant dla owadów żywiących się liśćmi i innymi częściami rośliny, tym samym nie szkodzi organizmom postronnym. Poradzi sobie z mączniakiem prawdziwym i innymi infekcjami grzybobójczymi. Postępuj zgodnie z zaleceniami na butelce lub skorzystaj z naszej podpowiedzi. Wymieszaj dwie łyżeczki oleju Neem z jedną łyżeczką łagodnego mydła w płynie. Następnie wlej miksturę do 1 l wody i znów dokładnie wymieszaj. Teraz możesz spryskać preparatem zainfekowane części rośliny. Olej Neem możesz stosować również zapobiegawczo, by zmniejszyć ryzyko inwazji szkodników.

Olejek czosnkowy w sprayu

To świetny, bezpieczny środek na szkodniki ogrodowe. Do szklanej miski wlej 2 łyżeczki oleju mineralnego, a następnie dodaj 3-4 ząbki mielonego czosnku. Pozostaw miksturę na noc, a kolejnego dnia odcedź olej czosnkowy. Wlej go do ½ l wody i dodaj 1 łyżeczkę biodegradowalnego płynu do mycia naczyń. Spray możesz trzymać w butelce lub słoiku. Zastanawiasz się, jak rozcieńczyć miksturę? Dodaj 2 łyżki mieszanki oleju czosnkowego do ½ l wody.

Związki zawarte w czosnku są drażniące lub śmiertelne dla wielu owadów. Z kolei olej i płyn do mycia naczyń pomagają miksturze przykleić się do liści. Wspomniany środek możesz stosować na mączliki, większość chrząszczy i mszyce. Uwaga! Nie stosuj spray w słoneczny dzień, w przeciwnym razie możesz poparzyć liście. 

Miętowy olejek ogrodowy w sprayu

Olejek z mięty pieprzowej nie tylko pięknie pachnie, lecz także odstrasza szkodniki. Nałóż co najmniej 5 kropli olejku na każdy wacik i połóż w różnych miejscach. W ten sposób odstraszysz owady i gryzonie. Pamiętaj, by odświeżać waciki przynajmniej raz w miesiącu. 

Naturalny sposób na owady

Przygotuj: 15 ml oleju roślinnego, 2 łyżki sody oczyszczonej, 1 łyżeczkę płynu do mycia naczyń i 1 l wody. Wymieszaj składniki i wlej do butelki z rozpylaczem. Użyj organicznego spray na zainfekowane części rośliny. 

Przygotowaliśmy dla Ciebie jeszcze jeden przepis! Potrzebujesz: ½ szklanki posiekanej, ostrej papryki, 2 szklanek wody i 2 łyżek płynu do mycia naczyń. Przygotuj purée z papryki i wody. Odstaw na noc, a następnie ostrożnie odcedź i wymieszaj z płynem do mycia naczyń. Wlej do butelki z rozpylaczem i spryskaj zainfekowane rośliny.