Egzotyka w domu
Chcesz stworzyć klimatyczną egoztykę w swoim domu? Przydadzą ci się do tego egzotyczne palmy, ale czy wiesz, jak o nie dbać? Wymagają one specjalnej pielęgnacji, która jednak nie jest aż taka trudna. Oto wszystko, co powinieneś/aś wiedzieć na ten temat!
Jakie palmy wybrać
Do domu najbardziej popularne są palmy kencji, karłaki oraz daktylowce. Są okazałe i ładne, ale trzeba pamiętać, że nie można obcinać ich czubków, bo wtedy zwiędną. Mniej miejsca zajmują palmy koralowe lub rapis. Będą idealne do małych pokoi. Nie powinno się natomiast decydować na bardzo egzotyczne okazy jak plama kokosowa, gdyż w domu szybko zmarnieje.
Gdzie kupić?
Mniejsze palmy można kupić w większości sklepów ogrodniczych. Dla lepszego efektu można je posadzić w kępach. Większe okazy znajdziemy w specjalnych hurtowniach roślin doniczkowych. Bardzo duże palmy egzotyczne można zakupić przez internet. Palmy daklylowe możemy zaś wyhodować sami z wilgotnych z ziaren daktyli.
Jaką wybrać doniczkę?
Palmy nie potrzebują dużych doniczek. Wystarczą im wąskie i małe, ale za to głębokie. Pojemnik z plastiku będzie lekki i łatwy do przeniesienia, ale z ten z ceramiki zapewni stabilność. Z przesadzaniem większej już palmy nie warto się spieszyć. Lepiej co roku dosypywać porcję świeżej ziemi lub tej specjalnej do palm. To spowolni nieco rozrost palmy i zaoszczędzi miejsce w domu.
Jak pielęgnować egzotyczne palmy
- temperatura - ciepło, czyli temperaturę około 18 C lubi palma kokosowa, kencja i kariota. Daktylowiec i karłatka wolą zimno - 7 C. Latem mogą stać na dworze.
- podlewanie - w upały nawadniaj je więcej, zimą z umiarem.
- światło - większość odmian palm potrzebuje mniej światła. Jedynie daktylowiec upomina się o więcej, gdyż bez światła jego liście stają się rzadkie i cienkie.
- nawóz - musisz kupić specjalny nawóz do palm i karmić nim młode rośliny. Te starsze możesz nawozić znacznie mniej, ale nie zbyt mało, aby nie zmarniały.
- cięcie - obcinaj tylko uschnięte liście, ale zostaw zawsze kawałek martwej części.
- przesadzanie - palmy nie lubią być przesadzane. Doniczkę zmieniaj na większą, kiedy korzenie się już nie mieszczą.