Etymolodzy twierdzą, że istnieje prawie 10 trylionów owadów na ziemi. Chociaż nie wszystkie próbują złapać przekąskę w kuchni, wiele z nich wychodzi z ukrycia zimą, gdy zaczynają szukać wody i jedzenia. Nie ma jednak powodu, dla którego miałbyś dzielić dom z popularnymi insektami. Sprawdź, jak się ich pozbyć.

Roztocza

Choć mogą być nieprzyjemne, występują w każdym domu. Żywią się martwymi komórkami naskórka, dlatego mogą się rozwijać na każdej pluszowej powierzchni. Znajdują się w dywanie, tapicerce, pościeli, czy zabawkach dla dzieci. Chociaż nie możesz całkowicie wyeliminować roztoczy, warto ograniczyć ich populację.

Pierz pościel w gorącej wodzie przynajmniej raz w tygodniu. Regularnie odkurzaj meble i dywany. Jeśli chcesz usunąć roztocza z pluszowych zabawek lub delikatnych przedmiotów, a nie chcesz ich prać, zamknij je w woreczku z zamkiem błyskawicznym. Włóż torbę w zamrażarce na co najmniej 48 godzin. Roztocza nie przetrwają w niskiej temperaturze.

Mole spożywcze

Lubią dostawać się do jedzenia, takiego jak mąka, fasola i suszone owoce. Jedzą też karmę dla zwierząt, a nawet ozdoby świąteczne. Jeśli chcesz się uchronić przed molami spożywczymi, używaj wytrzymałych pojemników ze szczelnymi pokrywkami.

Karaluchy

Karaluchy są nie tylko obrzydliwe, ale też przenoszą groźne choroby. Istnieje wiele produktów owadobójczych, ale zwykle zawierają toksyczne składniki. Dlatego wypróbuj tani, bezpieczny i skuteczny sposób. Pokrój cebulę i dodaj jedną łyżeczkę sody oczyszczonej. Umieść tę mieszankę w kątach. Stosuj ją codziennie, a już wkrótce Twój dom będzie wolny od karaluchów.

Mrówki

Nie tylko zanieczyszczają żywność, osadzając w niej brud i odchody, lecz także stanowią zagrożenie dla Twojego domu. Na rynku dostępnych jest wiele sprayów na mrówki, ale wiele z nich zawiera substancje chemiczne, które mogą być szkodliwe dla Ciebie i zwierząt domowych. Wypróbuj więc naturalne przepisy.

Zmieszaj ocet z wodą w proporcjach 1:1, w butelce z rozpylaczem. Spryskaj nimi mrówki. Następnie wytrzyj obszar. Ocet przytłoczy węch mrówek i nie wrócą.

Możesz też wypróbować pieprz kajeński, mąkę kukurydzianą lub kawę. Niezależnie od tego, co wybierzesz, posyp tym obszar, w którym widziałeś mrówki. A jeśli potrzebujesz spray, który zabije owady w Twoim domu, a także oczyści powierzchnie, wymieszaj płyn do naczyń z wodą. Napełnij wodą ¾ butelki z rozpylaczem, a następnie dodaj 10-20 kropli płynu do mycia naczyń z naturalnych składników. Wstrząśnij. Teraz możesz spryskać problematyczne obszary.

Wołki zbożowe

Jeśli zostawisz w kuchni lub spiżarni, niezamknięte opakowanie z mąką, płatkami zbożowymi lub ryżem, możesz skończyć z wołkami zbożowymi w jedzeniu. Co prawda, wolą zboża i nasiona, ale pojawiają się również w innych produktach. Nie lubią jednak zapachu goździków ani liści laurowych. Dlatego włóż goździk lub liść laurowy na wierzchu jedzenia i wokół pojemników.

Muszki owocówki

Jeśli muszki owocowe atakują Twoją kuchnię, wypróbuj następującą sztuczkę. Zmieszaj niewielką ilość płynu do naczyń z octem (np. jabłkowym) lub odrobiną winą. Umieść mieszankę w misce i przykry folią. Zrób kilka dziur na górze. Muchówki wlecą tam i już zostaną.