Jagoda kamczacka, znana również jako wiciokrzew kamczacki, w Polsce pojawiła się stosunkowo niedawno. Cieszy się natomiast dużą popularnością w innych częściach świata. Dostarcza imponującą ilość witamin i minerałów, dlatego warto wzbogacić o nią swoją dietę. Sprawdź, jak przygotować z niej pyszny dżem!

Jagoda kamczacka: właściwości zdrowotne

Wiciokrzew kamczacki jest pełny przeciwutleniaczy, dzięki czemu pomaga kontrolować cukrzycę. Dodatkowo zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia. Jagoda kamczacka skutecznie walczy z wolnymi rodnikami, w ten sposób chroni przed przedwczesnym starzeniem i nowotworami. Zawiera również mnóstwo witaminy C, magnezu, potasu, fosforu, wapnia i witamin z grupy B. Wspomniane mikroelementy wzmacniają odporność, dlatego warto je jeść szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Jagoda kamczacka zawiera też polifenole, które mają właściwości antyoksydacyjne. W ten sposób chroni przed chorobami wywoływanymi przez stres oksydacyjny. Warto ją jeść w przypadku awitaminozy, kiedy osłabiony organizm potrzebuje kwasu askorbinowego. Z kolei sok z jagód kamczackich można stosować na grzybicę i wrzody. Zupa z liści i kwiatów przynosi ulgę w chorobach oczu, zapaleniu gardła i problemach dermatologicznych. W medycynie tybetańskiej zupę z kory przepisywano na reumatyzm, migrenę, ostre bóle żołądka i artretyzm. 

Przepis na dżem z jagód kamczackich

Proponowany dżem składa się tylko z dwóch składników: jagód i cukru. Ma wyjątkowy smak i piękny, głęboki kolor. 

Składniki:

  • 2 szklanki jagód kamczackich, odszypułkowanych i umytych,
  • 2 szklanki cukru.

Najpierw wrzuć do rondla jagody kamczackie i cukier, a następnie gotuj na średnim ogniu. Pamiętaj, by często mieszać. Teraz gotuj dżem na wolnym ogniu, aż osiągnie żelową konsystencję. Przełóż dżem do słoików, zostawiając 1,5 cm wolnej przestrzeni i zakręć dobrze pokrywkę. Trzymaj słoiki w lodówce do natychmiastowego użycia lub pasteryzuj na mokro (w kąpieli wodnej) przez 10 minut. 

Jak uprawiać wiciokrzew kamczacki?

Jagody kamczackie mają kolor od bladego do ciemnoniebieskiego, niekiedy z woskowym nalotem, przypominającym kurz. Zachwyca jagodowym smakiem z nutkami czarnej maliny i czarnej porzeczki. Eksperci podkreślają, że na smak owoców wiciokrzewu kamczackiego w pewnym stopniu wpływa zawartość polifenoli (przeciwutleniaczy) i rodzaj gleby. Możesz je wykorzystać do galaretek, ciast i dżemów. To również świetny dodatek do smoothie, soku, wina, lodów i jogurtu.

Wspomniana roślina jest bardzo wytrzymała, dlatego możesz uprawiać ją wszędzie tam, gdzie jest żyzna ziemia. Pamiętaj, by zapewnić jej niewielką ochronę przed wiatrem i umiarkowanymi opadami. Kwiaty wiciokrzewu kamczackiego poradzą sobie w temperaturach -7 stopni Celsjusza. Wymagają niewielkiego nawożenia, jeśli w ogóle. Po okresie kwitnienia możesz delikatnie podsypać ją nawozem z niską zawartością azotu. Wymagają partnera do zapylenia, dlatego upewnij się, że masz zarówno odmiany żeńskie, jak i męskie. Niektóre lepiej dobierają się w pary niż inne, zapytaj o to sprzedawcę. Rozwijające się owoce wymagają ochrony przed ptakami.