Zastanawiasz się nad zakupieniem nowego odkurzacza, ale nie wiesz, jak wybrać ten najlepszy? Jest kilka rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę zanim kupisz dobry odkurzacz. Oto, co powinieneś sprawdzić zanim kupisz!

Jak kupić dobry odkurzacz?

Moc ssania

Moc ssania to siła z jaką odkurzacz zasysa brud i zanieczyszczenia. Jeśli mieszkasz w małym domu, w którym nie ma dzieci ani zwierząt, to spokojnie wystarczy ci model o mocy 300-350 W. Natomiast mieszkając ze zwierzętami, najlepiej zdecydować się na odkurzacz o mocy ssania 400-500W. Idealną opcję stanowią też odkurzacze o regulowanej mocy ssania.

Silnik

Moc silnika zależy w dużej mierze od rodzaju podłogi. Do sprzątania terakoty i paneli wystarczy moc 1200W. Do dywanów najlepiej wybrać model o mocy 1600W.

Worki

Pamiętaj, że im większy worek, tym rzadziej będzie trzeba go wymieniać. Worki mają zazwyczaj pojemność od 2,5 L do 6 L. Wielkość worka nie zależy od wielkości odkurzacza. Odkurzacze bezworkowe posiadają pojemniki, których wielkość może wpływać na ciężkość urządzenia.

Filtry

Filtry to przydatne urządzenia, które ułatwiają i usprawniają sprzątanie. Umieszczone są przed oraz za workiem lub pojemnikiem na brud. To szczególnie przydatna funkcja dla alergików, którzy powinni zastanowić się na zakupieniem filtrów HEPA. Im wyższy numer po nazwie HEPA, tym wyższa ochrona przed kurzem, pyłkami i roztoczami. Filtry są wielokrotnego użytku.

Akcesoria ułatwiające odkurzanie

Większość odkurzaczy wyposażona jest w szereg dodatków, które ułatwiają sprzątanie. Niektóre posiadają na przykład: szczotki z przełącznikiem do czyszczenia dywanów lub paneli, szczotkę do tapicerki oraz tak zwane szczelinówki.

Droższe modele mogą mieć w zestawie elektroszczotkę, turboszczotkę, szczotkę do prania dywanów oraz lampę ultrafioletową do dezynfekcji.

Bardzo ważnym i wygodnym rozwiązaniem jest tak zwana rura teleskopowa, która pozwala na dostosowanie długości. Ważny jest także długi kabel, który umożliwi swobodne poruszanie się.

Rodzaje odkurzaczy

Do wyboru masz kilka rodzajów odkurzaczy:

Odkurzacz workowy

Odkurzacze z wymiennymi workami, które mogą być papierowe lub tekstylne. Zaletą takich modeli jest niska cena i wygoda. Worek można wymieniać raz w miesiącu. Niestety worki trzeba systematycznie dokupować, co wpływa na koszty.

Odkurzacz bezworkowy

Odkurzacze, które zamiast worków posiadają pojemnik na zanieczyszczenia. Zaletą jest to, że moc ssania jest zawsze taka sama bez względu na zapełnienie pojemnika oraz nie trzeba prać lub wymieniać worków. Wadą są szybko zapychające się filtry.

Odkurzacz wielofunkcyjny

Są podobne do odkurzaczy tradycyjnych z tą różnicą, że mogą też czyścić tapicerki, prać dywany, myć okna oraz podłogi. Zaletą tego urządzenia jest wysoka jakość sprzątania oraz łatwość pozbycia się alergenów i roztoczy. Niestety są one dosyć ciężkie i bardziej skomplikowane w obsłudze.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru odkurzacza?

  • zasięg pracy - zależy on od długości kabla oraz od długości rury.
  • zwalnianie przewodu - ręczny lub zwijany za pomocą mechanizmu. Lepszy jest ten automatyczny.
  • wymiana worków - sprawdź, jak często trzeba je wymieniać oraz czy łatwo się do nich dostać.
  • hałas - sprawdź, czy urządzenie robi dużo hałasu podczas pracy. Najcichsze są odkurzacze bezworkowe i wielofunkcyjne.