Jak łatwo i szybko wyczyścić materac?

Justyna Dereń | 21.02.2023 23:42
| Pixabay.com

Na materacu mogą gromadzić się roztocza, martwy naskórek, brud i inne zanieczyszczenia. Pamiętaj, by regularnie go czyścić, zwłaszcza jeśli cierpisz na alergię, masz zwierzęta lub lubisz jeść w łóżku. Zastanawiasz się, jak to zrobić? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Czego potrzebujesz do czyszczenia materaca?

Jeśli chcesz dokładnie wyczyścić materac, przygotuj: ściereczki z mikrofibry, zimną wodę, płyn do mycia naczyń, proszek do prania, odkurzacz z nasadką do tapicerki i proszek do pieczenia. Najpierw zdejmij prześcieradło, poszewki na kołdrę i poduszki oraz pokrowiec na materac. Wypierz je w pralce, by znów wyglądały jak nowe. Pamiętaj, by prać pościel w gorącej pościeli. W ten sposób pozbędziesz się roztoczy. W zależności od tego, jakie masz poduszki, możesz je wyprać. Zanim jednak wrzucisz je do pralki, zapoznaj się z zaleceniami producenta. Teraz odkurz cały materac, szczególną uwagę zwróć na szwy. Zdejmij końcówkę z odkurzacza, aby usunąć ukryty brud i kurz. 

Jak usunąć uporczywe plamy?

To idealny moment, by zająć się uporczywymi plamami. Pamiętaj, by czyścić go punktowo. Uważaj, aby nie moczyć materaca, w przeciwnym razie zwiększysz ryzyko rozwoju pleśni. Nie nakładaj na niego bezpośrednio środka czyszczącego. Należy zaznaczyć, że pianka memory w ogóle nie może zmoknąć. Najlepiej sprawdzi się tutaj zasada: mniej znaczy więcej. 

Zastanawiasz się, jak wybrać odpowiedni odplamiacz? Dopasuj go do rodzaju plam i materiału, z którego został wykonany materac. Jeśli chcesz pozbyć się plam pochodzenia biologicznego, sięgnij po enzymatyczny środek czyszczący. Najpierw rozpyl go na czystą, białą szmatkę, a następnie przetrzyj nią poplamiony obszar. Teraz możesz zmoczyć inną, czystą ściereczkę zimną wodą i kontynuować czyszczenie, aż plama zniknie. Ogranicz ilość detergentu i wody do minimum. Wspomniana metoda sprawdzi się doskonale w przypadku plam z krwi, płynów ustrojowych i potu. Jeśli nie masz pod ręką wspomnianego preparatu, możesz stworzyć własny roztwór. Wystarczy, że wymieszasz płyn do naczyń z wodą i nałożysz powstałą pianę na plamę. Możesz również połączyć nadtlenek wodoru z zimną wodą w proporcji 1:1. 

Czyszczenie parą może pomóc w przypadku plam z jedzenia i napojów. Używaj urządzenia przeznaczonego do tkanin i porowatych powierzchni. Ogólnie rzecz biorąc, możesz łączyć destylowany biały ocet, nadtlenek wodoru, soda oczyszczona, proszek do prania i płyn do mycia naczyń. Zanim jednak wyczyścisz materac domowym preparatem, przetestuj go w niewidocznym miejscu.

Pixabay.com

Soda oczyszczona - naturalny sposób na brudny materac

Jeśli nie możesz wystawić materaca na działanie słońca i świeżego powietrza, sięgnij po sodę oczyszczoną. Rozprowadź równomierną warstwę na całym materacu, a następnie pozostaw go na kilka godzin. Wspomniany produkt skutecznie rozkłada kwas, jednocześnie wchłania wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Kiedy posypiesz materac sodą, otwórz wszystkie okna w pokoju, by wpuścić więcej słońca. Badania dowiodły, że promienie UV poradzą sobie z pleśnią i bakteriami na materacu. Kiedy soda spełni swe zadanie, możesz ją dokładnie odkurzyć. Wywietrz sypialnię, a następnie wyczyść ramę łóżka i skrzynię ze sprężynami. Wytrzyj metalowe i drewniane elementy i zagłówek. Pamiętaj, by głębokie czyszczenie przeprowadzać przynajmniej 2 razy w roku.

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu