Upał wpływa negatywnie na układ oddechowy, pokarmowy i krwionośny. Może doprowadzić do przegrzania organizmu. Utrudnia pracę, obniża naszą efektywność, a sen nie przynosi ulgi. Zastanawiasz się, jak ochłodzić pomieszczenie bez klimatyzacji? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Otwieraj na noc okna i drzwi wewnętrzne

Wieczorem rozsuń zasłony, by wpuścić chłód do środka. W nocy otwórz okna i drzwi, by chłodniejsze powietrze swobodnie krążyło po mieszkaniu. Pamiętaj, by rano znów zamknąć okna, zanim na zewnątrz zrobi się gorąco.

Jeśli spędzasz większość czasu w jednym pokoju, zamknij drzwi do pomieszczeń, z których nie korzystasz tak często. Dzięki temu chłodniejsze powietrze skoncentruje się w jednym miejscu.

Piecz i myj w nocy

Urządzenia AGD generują znaczne ilości ciepła. Jeśli możesz, korzystaj z piekarnika, kuchenki, zmywarki, pralki i suszarki wieczorami. Niższe temperatury powietrza zrównoważą ich wydajność.

Rozważ domowy osuszacz powietrza

Wilgotny upał wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie znacznie gorzej niż suchy upał. Z pomocą przychodzi osuszacz. Proponowane urządzenie skutecznie wysysa wilgoć z ciepłego, letniego powietrza. Dzięki temu łatwiej poradzisz sobie w wysokich temperaturach. Postaraj się utrzymać wilgotność na poziomie 60 proc. Jeśli chcesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd, wybierz model, który automatycznie wyłącza się, gdy wilgotność spadnie poniżej docelowego poziomu. Zgromadzoną wodę możesz wykorzystać do podlewania roślin.

Wymień żarówki!

Nie tylko urządzenia wydzielają latem niepotrzebne ciepło. Tradycyjne żarówki marnują 90 proc. zużywanej energii. Warto je zamienić na żarówki LED lub lampy CLF. W ten sposób obniżysz też rachunki za energię elektryczną.

Zasłoń zasłony w ciągu dnia

Zasłaniając zasłony, ograniczysz dopływ promieni słonecznych do wnętrza. Doskonale sprawdzą się tutaj zasłony zaciemniające. Nie tylko ozdobią przestrzeń, lecz także uchronią Cię przed wścibskim spojrzeniem przechodniów. Nie przepuszczają światła, dlatego warto je zawiesić w mocno nasłonecznionym pomieszczeniu.

Badania wykazały, że 76 proc. światła słonecznego wpadającego do domu zamienia się w ciepło. Warto więc zaciągnąć na dzień rolety lub rolety.

Unsplash.com

Postaw wentylatory w strategicznych miejscach

Zastanawiasz się, jak schłodzić pomieszczenie bez okien? Wystarczy, że postawisz dwa wentylatory pod odpowiednim kątem. Wspomniane urządzenia utrzymują obieg powietrza, a nie faktycznie je schładzają. Pamiętaj, by postawić je w oknach lub korytarzach. Możesz również zainstalować wentylator sufitowy, który wspomaga cyrkulację powietrza. Sprawdź, czy łopatki wentylatora obracają się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Dzięki temu będą wypychały powietrze prosto w dół. W upalne dni zwiększ prędkość wentylatora.

Klimatyzacja domowej roboty

Do wykonania domowego klimatyzatora potrzebujesz tylko wentylatora i dwóch plastikowych butelek po napojach gazowanych. Odetnij ich koniec i zrób otwory po bokach. Teraz przymocuj butelki do tylnej części wentylatora i napełnij kostkami lodu. Włącz wentylator, a powietrze będzie przypominać chłodną, morską bryzę.