Jeśli masz problem z osami, z pewnością zastanawiasz się, jak się ich pozbyć. Zrezygnuj z chemicznych preparatów, które mogą wpłynąć na środowisko, zwierzęta domowe, dzieci i Ciebie. Sięgnij po sprawdzone, naturalne sposoby na odstraszanie owadów. Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Domowe sposoby odstraszające osy

Jeśli chcesz pozbyć się os ze swojego otoczenia, sięgnij po miętę pieprzową. Rozcieńcz w wodzie odrobinę olejku miętowego i spryskaj nim problematyczne miejsca. Możesz też posadzić miętę pieprzową w ogrodzie, aby odstraszyć owady.

Wypróbuj również mieszankę olejków z goździków, trawy cytrynowej i geranium, która skutecznie zniechęci osy. Możesz wymieszać kilka kropli mikstury z wodą i płynem do mycia naczyń w butelce z rozpylaczem, a następnie popsikać miejsca w domu i na zewnątrz, w których najczęściej osy zakładają swoje gniazda.

Szklana lub plastikowa pułapka na osy

Poszukaj średniego słoika, a następnie wywierć w pokrywce otwór. Upewnij się, że jest na tyle duży, by włożyć do niego ołówek. Dzięki temu masz pewność, że owady wlecą do środka. Teraz wlej odrobinę płynnej przynęty do słoika i rozprowadź galaretkę po wewnętrznej stronie pokrywki. Załóż pokrywkę, a następnie połóż słój w miejscu, w którym ostatnio widziałeś osy. Sprawdzaj co kilka dni, aby zobaczyć, czy udało Ci się coś złapać. Pamiętaj, by raz na jakiś czas zmieniać przynętę. Uważaj, aby żaden owad Cię nie użądlił.

Doskonale sprawdzi się tutaj piwo lub mieszanka piwa i wody w proporcji 1:1. Alternatywnie możesz przygotować miksturę z octu jabłkowego i wody cukrowej, która przyciągnie osy, jednocześnie zniechęcając pszczoły i inne pożyteczne owady.

Zwykłe mydło i woda

Zastanawiasz się, jak pozbyć się os, nie szkodząc przy tym środowisku? Wlej dwie łyżki płynu do mycia naczyń do butelki z atomizerem, wypełnionej wodą. Spryskaj mieszanką małe, wiszące gniazda. Mydło zatyka przetchlinki, dlatego niemal natychmiast zabija osy. Warto podkreślić, że wspomniana metoda jest o wiele bardziej humanitarna niż klasyczne pestycydy, które działają znacznie wolniej.

Jak usunąć gniazdo?

Jeśli znajdziesz w domu lub w ogrodzie gniazdo os, wezwij fachowców, którzy dysponują specjalistycznymi narzędziami i noszą odzież ochronną. Korzystając z takich usług, masz pewność, że specjaliści poradzą sobie z problemem, a Ty unikniesz roju rozszalałych owadów. Pamiętaj, aby nie uderzać w gniazdo kijem. Nie tylko go nie usuniesz, lecz narazisz się na rój wściekłych os. Zrezygnuj też z próby „wypalenia” gniazda, ponieważ łatwo możesz stracić kontrolę nad płomieniem. Jeśli jesteś uczulony na osy, zachowaj szczególną ostrożność. Dla swojego bezpieczeństwa postaraj się nie zbliżać do gniazda.

Unsplash.com

Papryczki chili

Zagotuj dwie filiżanki posiekanych papryczek w dwóch szklankach wody przez dwie minuty. Teraz poczekaj, aż mieszanka ostygnie i wlej ją do butelki z rozpylaczem. Spryskaj powierzchnie, w których najczęściej widzisz osy.

Jeśli lubisz jeść obiad, podwieczorek lub kolację na świeżym powietrzu, ale irytuje Cię chmara owadów, zapal świeczki cytronelowe. Znajdziesz je w większości supermarketów i sklepach z dekoracjami do domu.