Niezależnie od tego, czy kupiłaś nową pościel, czy zamierzasz odświeżyć zestaw sezonowy, na pewno chcesz poczuć odświeżający zapach. Sprawdź, jak możesz go uzyskać domowym sposobem! W ten sposób unikniesz wielu niepożądanych substancji chemicznych, jednocześnie zmniejszając ryzyko reakcji alergicznych.

Soda oczyszczona

To godny zaufania produkt, stosowany w domach od dziesięcioleci. Soda oczyszczona nie tylko reguluje poziom pH wody, lecz także odświeża i dezynfekuje. Możesz ją stosować do odzieży, pościeli i ręczników, aby cieszyć się przyjemnym zapachem. Napełnij wodą umywalkę, a następnie dodaj ½ szklanki sody oczyszczonej. Teraz włóż pranie do umywalki, aby uzyskać maksymalne efekty mocz pościel przez 30 minut. Jeśli masz pralkę ładowaną od przodu, po prostu wlej sodę oczyszczoną do pustego pojemnika, zanim włożysz pościel, a następnie włącz funkcję namaczania przed praniem.

Spłucz octem

Jeśli chcesz odświeżyć i wygładzić pościel, sięgnij po biały ocet. Taka sztuczka wymaga jednak świetnego wyczucia, aby prześcieradło, kołdra i poduszki nie pachniały marynatą. Zamień silny zmiękczacz do tkanin na ¼-½ szklanki białego octu i wlej go do pralki podczas cyklu płukania. Włącz tryb suszenia, jeśli to możliwe.  W ten sposób otrzymasz miękkie, czyste pranie bez nieprzyjemnych zapachów.

Domowy spray do pościeli

Prezentowany spray to łatwy i uniwersalny sposób na utrzymanie świeżości pościeli, niezależnie od tego, czy spryskasz nim pranie przed powieszeniem, ręczniki przed włożeniem do szafki, czy łóżko przed pójściem spać. Możesz przygotować go samodzielnie, wystarczy odrobina wolnego czasu i kilka prostych składników. Potrzebujesz: 1-1 ½ szklanki wody destylowanej, 90 ml oczaru wirginijskiego, 30 kropli ulubionego olejku eterycznego i butelki z rozpylaczem. Połącz wszystkie składniki i wstrząśnij, aby wymieszać. Następnie przelej miksturę do butelki z rozpylaczem. Nie zapomnij oznaczyć butelki, aby nikt nie wypił przez przypadek jej zawartości. 

Jak usunąć plamy?

Zanim użyjesz jakiegokolwiek detergentu, zmocz najpierw delikatnie poplamione miejsca. Następnie dodaj kilka kropel octu lub ulubionego płynu i pozostaw na co najmniej 15-20 minut. Teraz użyć ściereczki z mikrofibry, aby dokładnie usunąć świeże plamy.

Unsplash.com

Domowy środek do czyszczenia i odświeżenia materacy

Przygotuj: butelkę z rozpylaczem, 1 szklankę wody destylowanej, 1 szklankę octu, 10 kropli olejku z drzewa herbacianego i 10 kropli olejku cytrynowego. W butelce wymieszaj dokładnie wszystkie składniki. Wspomnianą miksturą możesz spryskać wierzch materaca. Pamiętaj, aby nie ścielić łóżka, dopóki nie wyschnie. Środek możesz trzymać w chłodnym, ciemnym miejscu przez 6 miesięcy.

Roztocza, pot i martwy naskórek przenikają do naszej pościeli i materaca, dlatego należy regularnie je czyścić. W ten sposób uchronisz się skutecznie przed alergenami. Aby usunąć cały kurz i zarazki zgromadzone na materacu, użyj odkurzacza z nasadką do tapicerki. Pamiętaj, aby przed odkurzaniem, dokładnie wymyć nasadkę w ciepłej wodzie. 

Możesz wymieszać skrobię kukurydzianą z sodą oczyszczoną, a następnie rozprowadzić ją na całym materacu. Pozostaw miksturę na jeden dzień. Teraz możesz dokładnie odkurzyć materac, aby pozbyć się resztek skrobi i sody oczyszczonej.