1. Jasne kolory

W małym mieszkaniu dobrze wyglądają jasne kolory takie jak śnieżna biel, delikatny beż, szarość czy pastele. Odbijają one światło i tym samym optycznie powiększają przestrzeń. W ciemnych pokojach, do których dociera niewiele światła słonecznego, doskonale sprawdzą się kolory w ciepłym tonie np. kość słoniowa czy écru. Możesz wybrać farbę z drobinkami złota. W ten sposób dodasz pomieszczeniu blasku i lekkości. Pamiętaj, aby wybrać maksymalnie dwa kolory wiodące. Zbyt wiele barw sprawi, że pomieszczenie stanie się przytłaczające i chaotyczne. Zwróć uwagę również na korytarz w twoim mieszkaniu. Jeśli jest długi i wąski, ciekawym pomysłem jest pomalowanie dłuższych ścian jasnym kolorem, a krótszych – nieco ciemniejszym. W przypadku podłużnego pokoju dobrze jest pomalować dłuższą ścianę ciemniejszą matową farbą, a na jej tle ustawić jasne meble i dekoracje. Dzięki temu uzyskasz oryginalny i niepowtarzalny efekt. Ponadto, aby rozjaśnić i powiększyć optycznie pomieszczenie, warto wybrać jasną podłogę lub taką z żywicy epoksydowej.

2. Proste linie i uporządkowana przestrzeń

W mieszkaniach z małym metrażem powinien królować minimalizm. Warto zadbać o to, aby przeważały gładkie i proste powierzchnie, które uporządkują przestrzeń i nie spowodują wrażenia chaosu. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie pionowych albo poziomych pasów na ścianie lub podłodze, które wydłużą i poszerzą wnętrze. W przypadku małych mieszkań warto pamiętać, aby nie mieszać zbyt wielu wzorów i faktur, gdyż mogą one sprawiać wrażenie nieuporządkowania. Również z tego powodu lepiej jest pochować zbędne bibeloty i drobiazgi.

3. Lustra i dodatki

Świetnym sposobem, aby powiększyć małe mieszkanie, jest umieszczenie w nim luster. W celu wydłużenia pokoju zawieś lustro pionowo, a żeby je poszerzyć – poziomo. Lustro dobrze jest umieścić naprzeciwko okna. W ten sposób jego powierzchnia będzie odbijała i rozpraszała światło słoneczne. Ciekawym pomysłem na optyczne powiększenie pomieszczenia jest umieszczenia lustra na drzwiach szafy. Oprócz tego na ścianach można powiesić kilka mniejszych luster – stworzą one niebanalną i ciekawą dekorację. Pamiętaj jednak, że powinny one mieć cienką ramę. Z kolei w przypadku większych mebli, lustrzane elementy również będą wyglądały zjawiskowo.

4. Jednolita podłoga

Ważne jest również to, aby zadbać o jednolitą podłogę, najlepiej w jasnych odcieniach. Panele możesz położyć w przedpokoju, salonie i sypialni, a płytki – w kuchni i łazience. W ten sposób jednakowe podłoże połączy pomieszczenia w taki sposób, by tworzyły one zgraną całość. Jednocześnie uzyskasz wrażenie przestronności w swoim niewielkim mieszkaniu. Ciekawym pomysłem jest także monochromatyczna podłoga, która sprawdzi się szczególnie we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym.

5. Oświetlenie punktowe

Im mniej światła dociera do mieszkania, tym wydaje się ono mniejsze. W związku z tym warto zwrócić uwagę na to, aby nie zasłaniać okien ciężkimi zasłonami i grubymi roletami. Lepiej wybrać np. lekkie żaluzje. Co więcej, do małych pomieszczeń pasuje oświetlenie punktowe. Proponujemy wybrać kilka mniejszych lamp i umieścić je w różnych częściach pokoju. Wieczorami rozpraszają one światło i tworzą wyjątkowy klimat. Na rynku dostępne są także kinkiety, lampy stołowe czy oświetlenie LED, które wciąż zyskuje na popularności.