Zasady łączenia kolorów
1. Pierwszą, bardzo ważną, zasadą dotyczącą łączenia kolorów jest reguła 60-30-10, która oznacza proporcje kolorów w aranżacji. 60% to główna barwa, która może znajdować się na ścianach, kilku meblach, dywanie lub wykładzinie. Z kolei 30% oznacza kolor wtórny, który dodaje wnętrzu wyrazu oraz głębi. Najmniejszy udział, 10% ma kolor akcentujący, który pojawia się na dodatkach i dekoracjach. To on urozmaica i ożywia pomieszczenie.
2. Kolejna zasada dotyczy liczby kolorów w pomieszczeniu. Optymalna liczba to 3 lub 5 barw, a w niektórych przypadkach możliwe jest użycie aż 7 kolorów. Ważne jest jednak to, aby kolory w pomieszczeniu były nieparzyste, gdyż połączone w pary – przestają do siebie pasować, a wnętrze wygląda nienaturalnie.
3. W łączeniu kolorów przydatne okazuje się także koło barw, dzięki któremu na różne sposoby możemy zestawiać ze sobą barwy i otrzymać przy tym efekt spójnej aranżacji. Do stworzenia monochromatycznego wnętrza dobrze sprawdzi się jeden kolor i jego odcienie w różnym nasyceniu. Takie kolory w kole barw znajdują się jeden pod drugim. W przypadku wnętrz w kolorach pokrewnych wybierz barwy, które na kole znajdują się obok siebie np. żółć, pomarańcz, czerwień lub czerwień, róż, fiolet. Z kolei barwy dopełniające tworzą odważne i ciekawe zestawienie. Są to kolory kontrastujące, które na kole barw leżą naprzeciwko siebie. Przykładem jest żółć i fiolet oraz niebieski i pomarańcz.
Spójne połączenia kolorystyczne
Białe pomieszczenia często wydają się zimne i sterylne. Warto uzupełnić je zielonymi odcieniami, które nadadzą wnętrzom nieco elegancji. Z kolei ciepłe barwy np. brązy ocieplają przestrzeń i sprawiają, że wnętrza stają się przytulne. Biel można również zestawić z odważnymi kolorami takimi jak róż, czerwień czy złoto. Trzeba jednak pamiętać, aby nie przesadzić z kolorami, które mogą jedynie przytłoczyć. Szarość to kolejny kolor, który pasuje niemal do wszystkiego. Wymaga jednak przełamania ciemniejszymi barwami np. dodatkami w kolorze ciemnogranatowym lub czarnym. Innym pomysłem jest umieszczenie ciemnoszarej kanapy czy foteli na tle jasnoszarej ściany. Jeśli preferujesz odważniejsze rozwiązania, możesz uzupełnić szarą przestrzeń wyrazistymi żółtymi lub zielonymi dodatkami. Z kolei beż doskonale wygląda z niebieskim, zielonym oraz czarnym. Można połączyć go też z szarością, dzięki czemu uzyskasz eleganckie i klasyczne wnętrze. Dobrym pomysłem jest zestawienie kolorów z barwami w tej samej tonacji np. ciepłego beżu z ciepłą szarością.
Łączenie kolorów – o czym warto pamiętać?
Przy wyborze kolorów do wnętrz warto zwrócić uwagę na ich wielkość, położenie i doświetlenie. Jasne barwy optycznie powiększą przestrzeń, a ciemne – zmniejszą. Co więcej, ciepłe barwy ocieplą pokój i sprawią, że wyda się on bardziej przytulny, natomiast pomieszczenie w chłodnych barwach wyda się zimne i surowe. Ważne, w kontekście dobierania kolorów, jest także doświetlenie wnętrza i jego położenie. Pomieszczenia znajdujące się od strony południowej dobrze wyglądają w intensywnych barwach, natomiast wyraziste kolory nie sprawdzą się od strony północnej. Co więcej, żywe barwy mogą stać się zbyt jaskrawe przy zachodzącym słońcu, dlatego do wnętrz po południowo-zachodniej stronie wybierz nieco jaśniejsze odcienie w chłodniejszej tonacji.