Kurz znajduje się wszędzie, na zewnątrz, w biurach, samochodach, a zwłaszcza w naszych domach. Wywołuje nieprzyjemne objawy alergii, utrudniając życie. Drobne cząsteczki skóry, brudu, pyłku i łupieżu mogą pokrywać powierzchnie mebli i ścian. Sprawdź, jak się ich pozbyć.

Włącz oczyszczacz powietrza

Najlepsze modele wykorzystują filtr HEPA, skutecznie usuwając kurz. Co ważne, mogą usuwać do 99,97% cząstek unoszących się w powietrzu. Pomagają skutecznie kontrolować i zmniejszać ilość kurzu w domu. 

Zmieniaj pościel raz w tygodniu

Roztocza chętnie gromadzą się w prześcieradłach, poduszkach i materacach. Nałóż na materac pokrowiec odporny na alergeny. Dodatkowo pierz pościel raz w tygodniu. W ten sposób możesz złagodzić objawy alergii na roztocza.

Zainwestuj w wycieraczki

Za każdym razem, gdy przychodzą do Ciebie goście, nanoszą brud z ulicy. Małe cząsteczki brudu są głównym składnikiem kurzu. Używaj zarówno wycieraczek zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Zatrzymają brud i zapobiegną dalszemu przemieszczaniu się w głąb domu. Regularnie myj lub odkurzaj maty.

Sprzęt elektroniczny

Komputery, telewizory, odtwarzacze DVD, sprzęt stereo i drukarki to znane magnesy kurzu. Przed czyszczeniem zawsze odłącz je od sieci. Delikatne przeciągnięcie ściereczką z mikrofibry zwykle działa, podczas gdy miękka szczoteczka o długiej rękojeści zbiera kurz ze szczelin. Pamiętaj, by odkurzyć kurz z przewodów i otworów wentylacyjnych, ponieważ wraz z sierścią zwierząt może zatykać urządzenia.

Zaktualizuj filtr w piecu

Domy z systemem ogrzewania lub chłodzenia z wymuszonym obiegiem powietrza kontrolują i redukują cząsteczki pyłu poprzez filtrowanie powietrza. Filtr elektrostatyczny, który łączy się z kanałami, skutecznie eliminuje pył. Niestety sporo kosztuje. Ponadto musi go zainstalować specjalista.

Standardowe filtry z włókna szklanego wychwytują duże cząsteczki kurzu. Mogą znacznie zmniejszyć ilość pyłu w piecu, jednak w niewielkim stopniu zwalczają kurz domowy. Warto więc pomyśleć o oczyszczaczu powietrzu z filtrem harmonijkowym. Pamiętaj, by wspomniany filtr wymieniać przynajmniej raz na trzy miesiące. W ten sposób znacznie zmniejszysz objawy alergii.

Uporządkuj rzeczy w szafie

Szafa jest oazą kurzu, który gromadzi się we włóknach ubrań, ręczników i pościeli. Za każdym razem, gdy otwierasz drzwi, uwalniasz niewidzialną burzę pyłków. Zastanawiasz się, co możesz z tym zrobić? Pudełka lub torby schowaj do przezroczystych, plastikowych pojemników. Blokują włókna, chronią przed kurzem i pozwalają zobaczyć, co jest w środku. Ponadto, gdy odkurzasz, możesz je łatwo zdjąć z półek i wytrzeć.

Wypierz maskotki

Umieść maskotki, misie i lalki z tkaniny w dużej plastikowej torbie. Wsyp kubek sody oczyszczonej. Zabezpiecz górę, a następnie wyjmij zabawki i dobrze wstrząśnij. Soda oczyszczona i ładunek elektrostatyczny skutecznie usuwają brud i kurz. Usuń zabawki pojedynczo, strząśnij grudki sody oczyszczonej, a resztę odkurz za pomocą nasadki ze szczotką.

Wytrzyj szafki

Aby dostać się do kurzu uwięzionego w zakamarkach, użyj czystego pędzelka z naturalnego włosia lub pędzla do makijażu. Na koniec przetrzyj szafki ściereczką z mikrofibry.