Mole ubraniowe i spożywcze mogą być prawdziwym utrapieniem. Żywią się naturalnymi włóknami, takimi jak wełna, jedwab i futro. Może się zdarzyć, że odkryjesz je dopiero wtedy, gdy narobią już szkód. Sprawdź, jak sobie z nimi poradzić!
Cedr: naturalny sposób na mole
Cedr skutecznie odstrasza mole, a tym chroni przed nimi zawartość Twojej szafy. Dostępny jest w różnych wersjach: wiszących bloczków, kulek i małych, plastikowych pojemników wypełnionych wiórkami cedrowymi. Pamiętaj, by wymieniać go przynajmniej raz w roku. Dzięki temu masz pewność, że poradzi sobie z molami. Jeśli tylko straci charakterystyczny zapach, natychmiast go wymień.
Lawenda
Jeśli masz dość naftaliny, sięgnij po lawendę. W naturalny sposób odstrasza insekty, dodatkowo nadaje ubraniom przyjemny zapach. Proponowana roślina odgrywa ważną rolę w aromatoterapii. Pomaga złagodzić stres i niepokój. Wystarczy, że włożysz kilka suszonych gałązek lawendy, by pozbyć się moli. Możesz również nałożyć kilka kropli olejku lawendowego na lnianą szmatkę lub wacik, a następnie zawiesić w szafie. Upewnij się, że nie dotykają ubrań. W przeciwnym razie olejek lawendowy może je poplamić.
Jak pozbyć się moli z szafy?
Zawieś kulki kamforowe w szafie, by trzymać insekty z dala od swojej garderoby. Standardowe kulki na mole są równie skuteczne, ale często zawierają toksyczne substancje. Postaw na naturalne alternatywy, takie jak mieszanka goździków i liści laurowych lub saszetki z suszoną lawendą. Proponowane produkty nie trują owadów, lecz działają odstraszająco. Między sezonami trzymaj wełniane elementy garderoby w hermetycznych pojemnikach lub szczelnych torbach na ubrania. Kaszmirowe swetry przechowuj w przewiewnym schowku, do którego nie dostaną się mole. Unikaj plastikowych toreb, które nie pozwalają naturalnym włóknom swobodnie oddychać.
Zadbaj o porządek w domu
Zastanawiasz się, jak uniknąć inwazji moli? Regularnie czyść i odkurzaj cały dom, a dwa razy w roku przeprowadź gruntowne porządki. Szczególną uwagę zwróć na szafy i komody. Odkurz pod mebli i postaraj się dotrzeć do najciemniejszych zakamarków szafy. Sprzątaj w ciągu dnia, ponieważ mole nie cierpią światła.
Pierz odzież używaną
Jeśli kupiłeś używane ubrania, wypierz je od razu, gdy wrócisz do domu. Ustaw temperaturę na 40-60 stopni, by zabić wszystkie larwy. Pamiętaj, że wystarczy jedna zainfekowana rzecz, byś miał później problem z molami.
Niezależnie od tego, czy wykryłeś pojedyncze, czy rozległe uszkodzenia, wypierz ubrania w gorącej wodzie. W ten sposób zabijesz mole na wszystkich etapach życia. Upewnij się, że możesz wyprać elementy garderoby w danej temperaturze. Najpierw pierz odzież w temperaturze 60 stopni Celsjusza przynajmniej przez 20 minut, a następnie susz w najwyższej zalecanej temperaturze przez 30 minut. Potrząśnij ubraniami, by wyleciały kokony i uwięzione osłonki ćmy. Zamień na szufelkę i wyrzuć na zewnątrz.
Pułapka feromonowa na mole
To nowy, skuteczny sposób na walkę z molami. Wabi męskie osobniki feromonem żeńskim w postaci proszku, który przykleja się do nich. Wspomniana pułapka skutecznie blokuje cykl lęgowy. To bezpieczna, nietoksyczna alternatywa dla naftaliny.