Dym papierosowy uparcie wsiąka w ubrania, meble, ściany, podłogę i sufit. Wchodząc do domu, od razu wiesz, czy mieszka w nim nałogowy palacz. Tlący się papieros emituje cząsteczki dymu zamknięte w mikroskopijnych fragmentach oleju i smoły. Zastanawiasz się, jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu papierosów? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Wpuść świeże powietrze do mieszkania

Popularne odświeżacze powietrza maskują brzydkie zapachy, ale ich nie neutralizują ani nie absorbują. Na szczęście istnieje kilka domowych sposób na pozbycie się zapachu papierosów.

Jeśli wyczuwasz zapach dymu papierosowego, dobrze wywietrz pomieszczenia. Otwórz wszystkie okna i postaw przenośny wentylator przed największym. Pamiętaj, by skierować łopatki na zewnątrz. Dzięki temu masz pewność, że urządzenie wyciągnie zadymione powietrza z mieszkania. Jeśli to możliwe, trzymaj tak wentylator przez cały dzień.

W słoneczny dzień połóż na dworze książki, meble i akcesoria przez kilka godzin. Promienie UV neutralizują nieprzyjemne zapachy, z drugiej strony mogą uszkodzić delikatne tkaniny. Pamiętaj, że kolory mogą blaknąć na słońcu.

Soda oczyszczona na zapach papierosowy

Wodorowęglan sodu skutecznie pochłania zapachy, a nie tylko je maskuje. Sprawdź, jak z niego skorzystać!

Zastanawiasz się, jak możesz usunąć dym z samochodu lub mieszkania? Wsyp do kilku miseczek sodę oczyszczoną, a następnie postaw je w kilku miejscach. Trzymaj miski przynajmniej 24 godziny, aby soda spełniła swoje zadanie. Możesz też posypać dywaniki lub wykładzinę wodorowęglanem sodu. Poczekaj przynajmniej 2 godziny, zanim go odkurzysz.

Ocet — skuteczny sposób na dym papierosowy

Jeśli szukasz naturalnego sposobu na nieprzyjemne zapachy, sięgnij po biały ocet. Wspomniany produkt atakuje cząsteczki domu, zmieniając je na tyle, by pozbyć się brzydkiego zapachu. Nie martw się, zapach octu samoistnie zniknie, gdy wyschnie. Zagotuj na kuchence garnek octu, a następnie poczekaj 1-2 godziny. Kiedy para unosi się w powietrzu, neutralizuje zapach dymu.

Możesz również przygotować mocniejszy środek czyszczący. Przygotuj: 1/2 szklanki amoniaku, 1/2 szklanki sody oczyszczonej, 1/4 szklanki białego octu i 1 l gorącej wody. Dokładnie wymieszaj wszystkie składniki w wiaderku. Możesz użyć drabiny, by bezpiecznie dotrzeć do problematycznych miejsc. Upewnij się, że starłeś wszystkie żółte plamy.

Innowacyjna technologia HVAC

Regularnie wymieniaj filtry HVAC, w których gromadzą się cząsteczki zapachu. Możesz również użyć filtru HEPA lub węglowy. Sprawdź, czy kanały powietrzne są czyste. W razie potrzeby usuń kurz i blokady, zawierające resztki dymu.

Co pochłania dym papierosowy?

Jeśli próbujesz zmniejszyć odór papierosów we wnętrzu, możesz wsypać proszek węgla aktywowanego w miseczkach. Możesz również wypróbować fusy z kawy. Wypełnij kilka filtrów świeżymi fusami, postaw je w problematycznym miejscu i poczekaj kilka dni. Wypróbuj filtr HEPA, który wychwytuje nawet 99,9% cząsteczek o wielkości 0,3 mikrona. Z kolei oczyszczacze PECO usuwają nie tylko większe cząstki dymu, lecz także gazowe lotne związki organiczne (LOT). Wspomniane urządzenia wykorzystują reakcję katalityczną aktywowaną światłem.