Co będzie ci potrzebne?
Do zrobienia świecy zapachowej będziesz potrzebować:
- wosk sojowy lub parafinę,
- garnek o grubym dnie,
- miskę do rozpuszczenia wosku w kąpieli wodnej,
- przyrząd do mieszania,
- szpatułkę,
- knot lub sznurek,
- szklane naczynie np. słoik,
- olejki eteryczne o ulubionym zapachu,
- barwnik,
- dodatki dekoracyjne takie jak suszone kwiaty, ziarna kawy, skórka pomarańczy lub goździki.
Możesz wybrać zarówno wosk tradycyjny, jak i sojowy. Zwróć jednak uwagę, że wosk sojowy mniej się dymi, topi się bardziej równomiernie i przede wszystkim jest zdrowszy dla naszego organizmu.
Knot drewniany czy bawełniany – jaki wybrać?
Z pewnością obecnie bardziej popularne są knoty drewniane, zwłaszcza te szerokie. Powodują one szybsze uwalnianie się zapachu ze świecy niż w przypadku knotów bawełnianych. Poza tym są ekologiczne i naturalne. Ich zaletą jest także charakterystyczny dźwięk przypominający palenie drewna w kominku. Z kolei knoty bawełniane palą się równomiernie, a niektóre z nich są zakończone metalową końcówką, ułatwiającą przyklejenie ich do dna słoika. Oprócz tego możesz również wykorzystać gruby sznurek, który doskonale nada się jako knot do świecy.
Jak zrobić świecę zapachową?
1. Rozpuść wosk. W pierwszej kolejności wypełnij garnek do połowy wodą, a następnie ustaw na nim miskę z woskiem. W ten sposób unosząca się para, ogrzeje naczynie i rozpuści wosk. Mieszaj do momentu całkowitego rozpuszczenia się go. Zamiast wosku możesz także wykorzystać resztki niedopalonych świec.
2. Przygotuj foremkę. Najlepiej sprawdzi się papierowy lub tekturowy kubeczek, który później będzie można łatwo przeciąć. Na dnie możesz umieścić ozdobne elementy np. skórkę cytrynową.
3. Dodaj olejki zapachowe. Do ciepłego wosku wlej barwnik i dodaj kilka kropel olejku zapachowego. Doskonale sprawdzi się też cynamon lub aromat waniliowy. Następnie całość dokładnie wymieszaj, aby wszystkie składniki się połączyły.
4. Wlej masę do formy. Jednak wcześniej pamiętaj, żeby na środku formy umieścić knot lub sznurek. Ostrożnie wlej masę do formy i wyrównaj ją – możesz posłużyć się szpatułką.
5. Poczekaj na zastygnięcie wosku. Proces ten może trwać nawet kilkanaście godzin. Gdy cała masa zastygnie, ostrożnie przetnij formę i wyjmij z niej świeczkę.
Jak zrobić świecę zapachową w słoiku?
Wykonanie świecy zapachowej w szklanym naczyniu nie różni się bardzo od takiej opisanej wyżej. Najpierw przygotuj słoik po jogurcie, miodzie lub poprzedniej świecy. Dobrze sprawdzi się też szklanka kryształowa. Następnie postępuj tak, jak w powyższej instrukcji. Pamiętaj jedynie, żeby przykleić knot do słoika woskiem lub klejem na gorąco. Podstawkę z knotem ustaw na dnie słoika, a jego drugi koniec przywiąż do patyczka. Potem przelej wosk do słoika i poczekaj, aż zastygnie. Na koniec przytnij knot.