Z biegiem czasu w czajniku może pojawić się warstwa kamienia. Zamiast jednak myć i szorować naczynie środkami chemicznymi, wypróbuj naturalne metody. Pamiętaj, że kamień wygląda nie tylko nieestetycznie, lecz także wpływa na smak wody. Sprawdź, jak się go pozbyć!

Jak wyczyścić czajnik ze stali nierdzewnej?

Zastanawiasz się, jak łatwo i szybko wyczyścić czajnik ze stali nierdzewnej? Zanurz czystą, suchą szmatkę w oliwie z oliwek i dokładnie wypoleruj powierzchnię. Olej skutecznie usunie brud i tłuszcz, jednocześnie nada czajnikowi piękny połysk.

Jak wyeliminować osady mineralne?

Postaraj się opróżniać czajnik po każdym użyciu. Poczekaj, aż woda ostygnie, a następnie podlej nią rośliny. Dzięki temu w czajniku nie będą powstawały osady mineralne.

Plastikowe czajniki są wykonane z polipropylenu, który nie przyciąga kamienia. Pamiętaj jednak, że może osiadać na metalowej podstawie. Wbudowane filtry chronią przed przedostawaniem się kamienia do napoju, nie zapobiegają jednak gromadzeniu się osadów w czajniku.

Woda i cytryna: skuteczny sposób na czysty czajnik

Najpierw pokrój cytrynę w cienkie plasterki, a następnie włóż je do czajnika. Teraz napełnij go zimną wodą tak, aby pokryła problematyczne obszary. Zagotuj wodę z plasterkami cytryny. Następnie zagotuj ją jeszcze raz, odstaw na pół godziny, zagotuj ponownie, a na koniec spłucz czystą, zimną wodą.

Ocet – skuteczny produkt na odkamienianie

Napełnij czajnik mieszanką białego octu i wody w proporcji 1:1, łącznie 500 ml. Doprowadź roztwór do wrzenia, a następnie odstaw naczynie na godzinę. Jeśli chcesz zmaksymalizować efekty, zostaw czajnik na noc. Następnie wylej roztwór i weź szczoteczkę z długą rączką lub czystą, wilgotną ściereczkę, aby pozbyć się resztek kamienia. Wilgotną gąbkę możesz posypać odrobiną sody oczyszczonej, aby usunąć uporczywe resztki.

Zastanawiasz się, jak wyeliminować zapach octu? Wlej wodę do czajnika i zagotuj. Teraz wylej ją i powtarzaj proces, aż zniknie charakterystyczny aromat.

Kilka sposobów na odkamienianie czajnika

Jeśli nie masz octu pod ręką lub z jakichś powodów nie chcesz go używać, wymieszaj 30 ml soku z cytryny z 500 ml wody. Pozostaw miksturę w czajniku na około godzinę, a później zagotuj. Teraz wylej roztwór, wypłucz i ponownie zagotuj czystą wodę.

Jeżeli zostało Ci trochę Coca-Coli, możesz nią usunąć kamień z czajnika. Wlej do naczynia pół litra napoju, pozostaw na 30 minut i dokładnie wypłucz. Uważaj, aby nie zagotować Coca-Coli w czajniku, ponieważ zawiera dużo cukru, który po odparowaniu może przywierać do ścianek naczynia.

Unsplash.com

Jak wykorzystać czajnik elektryczny?

Zagotuj wodę w czajniku, włóż jedno lub dwa jajka, a następnie odstaw na 10-15 minut. Teraz przełóż jaja do zimnej wody, aby ostygły. Zachowaj ostrożność, by ich nie rozbić. Zastanawiasz się, jak często czyścić czajnik elektryczny? Myj naczynie z zewnątrz przynajmniej raz w tygodniu i usuwaj wewnętrzny kamień mniej więcej raz na 1-2 miesiące, w zależności od częstotliwości użytkowania. Postaraj się gotować tylko tyle wody, ile rzeczywiście potrzebujesz, aby spowolnić proces odkładania się kamienia.