Zastanawiasz się, co zrobić, by ulubione spodnie, bluzki lub swetry przez długi czas wyglądały jak nowe? Szukasz sposobu na to, by zachować trwały kolor podczas wielokrotnego prania? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta

Zanim wrzucisz ubrania do pralka, zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi na metce. Dzięki temu dowiesz się, jaka temperatura wody i prędkość cyklu są odpowiednie. Oprócz tego zobaczysz, czy w ogóle możesz wrzucić ubranie do pralki, czy musisz prać je ręcznie. 

Wypierz odzież w letniej wodzie

Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy możesz prać wybrane elementy garderoby w letniej lub ciepłej wodzie, lepiej zdecydować się na zimną wodę, by przedłużyć trwałość koloru. Pod wpływem ciepłej wody włókna stają się bardziej podatne na uwalnianie barwnika.

Nie przepełniaj pralki

Pamiętaj, by nie napełniać pralki do końca. W przeciwnym razie niepotrzebnie obciążasz urządzenie i zmuszasz go do cięższej pracy. Jeśli nie przepełniasz pralki, środek piorący i wodą równomiernie wnikają we włókna. Dzięki temu możesz cieszyć się czystymi i pachnącymi ubraniami. Podobnie, ciuchy schną wolniej, gdy nie wypychasz nimi suszarki. Pozwól elementom garderoby swobodnie się poruszać, zostawiając trochę miejsca.

Jak przedłużyć trwałość koloru?

Wlej ½ szklanki octu do każdego prania, aby zapobiec blaknięciu. Dodatkowo ocet działa jak naturalny środek zmiękczający tkaniny. Nie musisz martwić się o zapach. Ulatnia się wraz z cyklem prania. W razie potrzeby pozwól ubraniom wyschnąć na zewnątrz. Ocet pomaga “utrwalić” kolory, jednocześnie zapobiega osadzaniu się pozostałości detergentu.

Dobrze działa też sól, wystarczy wsypać ½ szklanki do pierwszego prania nowych ubrań. W ten sposób utrwalisz kolor, by odzież dłużej wyglądała jak nowa.

Postaraj się odwracać wszystkie ubrania na lewą stronę. Dzięki temu uchronisz zewnętrzne włókna przed ścieraniem się podczas prania. 

Sortuj pranie

Pamiętaj, by za każdym razem oddzielić jasne ubrania od ciemnych. W przeciwnym razie musisz się liczyć z tym, że jasnopomarańczowa para legginsów zmieni się w miedzianą. Sortując odzież, zwracaj również uwagę na symbole na metkach. 

Nie odkładaj poplamionych ubrań na bok, by zająć się nimi w wolnym czasie. Potraktuj element garderoby wybielaczem tlenowym bezpiecznym dla kolorów.  Nie pomyl go z wybielaczem chlorowym. Zastanawiasz się, jak sobie poradzić z uporczywą plamą? Przygotuj roztwór: 1 miarka wybielacza tlenowego na 2 szklanki ciepłej wody. Teraz rozprowadź skoncentrowaną mieszankę na poplamionych obszarach i pozwól jej wniknąć przez 5 minut. W tym czasie rozpuść dwie miarki wybielacza tlenowego w wiadrze z odrobiną ciepłej wody. Kiedy mieszanka się rozpuści, dolej 4 litry zimnej wody. Mocz poplamione ubranie w wiadrze przez 1-5 godzin. Jeśli plamy nie zeszły, powtórz cały proces. 

Ubrania, które lubią się odbarwiać, takie jak niebieskie jeansy, pierz z ubrania w podobnym kolorze. Nie polegaj na detergentach i chusteczkach wyłapujących kolor do prania. Nie są niezawodne, dlatego możesz skończyć z różową bielizną.