Płytki wielkoformatowe we wnętrzach

Płytki wielkoformatowe zwykle są zrobione z gresu, a ich grubość nie przekracza 9 mm. Na podłodze kładzie się przeważnie grubsze kafelki, a na ściany – nieco cieńsze wynoszące 3-6 mm. Płytki wielkoformatowe najczęściej mają wymiary od 75 x 75 cm do 120 x 120 cm, ale zdarzają się także płytki megaformatowe o wymiarach 100 x 300 cm lub 160 x 320 cm. Taki rodzaj płytek doskonale wygląda w minimalistycznych i nowoczesnych wnętrzach. Często jest to imitacja betonu czy metali, które tworzą jednolite, spójne tło. Można je z łatwością dopasować do rodzaju wnętrza. Na rynku znajdziesz zarówno płytki w półmacie, jak i w wysokim połysku lub szkliwione i nieszkliwione.

Układanie płytek wielkoformatowych – krok po kroku

1. Zaplanuj. W pierwszej kolejności zastanów się, gdzie mają znaleźć się płytki. Dobrym pomysłem będzie rozpoczęcie od najbardziej widocznego i eksponowanego miejsca w pomieszczeniu lub tam, gdzie najpierw pada nasz wzrok po wejściu do wnętrza. To właśnie tam powinny znaleźć się całe kafelki – warto układać je od góry. Z kolei docinki dobrze jest umieścić w mniej widocznych miejscach np. na styku z podłogą lub za meblami czy elementami wyposażenia. Pamiętaj, że w dużych pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym należy zaplanować szczeliny dylatacyjne znajdujące się co 5-6 m.

2. Przygotuj. Kolejnym krokiem jest przygotowanie podłoża – trzeba je wyczyścić i usunąć powłoki, które mogą zmniejszyć przyczepność. Ponadto, należy je wyrównać np. za pomocą wlewki samopoziomującej lub masy szpachlowej. Jeśli na podłożu znajdują się luźne lub słabo przyczepne fragmenty, obowiązkowo należy je usunąć. Warto dodać, że maksymalne odchylenie na 2 metrach wynosi jedynie 3 mm. Gotowe podłoże musi być więc równe i stabilne, a jego wilgotność nie powinna przekraczać 2%.

Na koniec wymagane jest dokładne zagruntowanie podłoża w celu związania drobnych zanieczyszczeń, wzmocnienia powierzchni oraz zwiększenia przyczepności. Pamiętaj, o dodatkowej izolacji podpłytkowej w łazience i kuchni.

3. Ułóż. Zacznij od kleju, który przygotujesz poprzez wymieszanie suchej mieszanki z odpowiednią ilością wody, określoną przez producenta. Następnie odczekaj 5 minut i ponownie zamieszaj. Układanie kafli rozpocznij od nałożenia zaprawy klejowej na płytkę i na podłoże, najlepiej za pomocą szpachli o wysokości zębów 4-5 mm. Nakładaj ją w różnych kierunkach. Na ścianach wystarczy zapełnić 70% powierzchni, a na podłodze – prawie 100%. W obu przypadkach warstwa kleju powinna wynosić ok. 1 cm grubości. Tylko w ten sposób osiągniesz efekt trwałego związania oraz zminimalizujesz ryzyko popękania płytek w wyniku uszkodzenia mechanicznego. W przypadku ścian dobrze jest wykorzystać kleje rozpływne, które wypełniają powierzchnię pod płytką i eliminują tworzenie się pustek powietrznych. Układanie płytek wielkoformatowych wymaga dużej precyzji, dlatego potrzebne są do tego zwykle 2 osoby, które weryfikują poziom powierzchni za pomocą długiej łaty z poziomicą. Oprócz tego należy pamiętać o tym, aby nie przesuwać płytek po kleju – dopuszczalne są jedynie niewielkie korekty.