Bratki są bardzo łatwe w uprawie i wymagają jedynie minimalnej pielęgnacji, by długo kwitły. Dostępne są w szerokiej gamie kolorów monochromatycznych lub wyjątkowych mieszanek. Wygląda równie ładnie, gdy posadzisz je przy innych kwiatach sezonowych, takich jak pierwiosnki, lobelia zwisająca, czy smagliczce. Możesz zasiać nasiona i rozpocząć uprawę kwiatków zarówno w pomieszczeniach, jak i bezpośrednio w ogrodzie. Polecane są początkującym ogrodnikom.

Kiedy sadzić bratki?

Wspomniane kwiatki możesz sadzić wczesną wiosną lub jesienią. Musisz wykazać się dużą cierpliwością, jeśli chcesz je uprawiać od nasion. O wiele łatwiej kupić gotowe rośliny z lokalnej szkółki, poza tym kwitną znacznie wcześniej. 

Jeśli chcesz wysiewać, posadź nasiona w doniczce późną zimą na 8-10 tygodni przed ostatnimi wiosennymi przymrozkami, by wczesną wiosną lub latem kwitły. Pamiętaj, że nasiona mogą kiełkować wolno (zazwyczaj pojawiają się w ciągu 1-3 tygodni, w zależności od temperatury gleby). Najlepiej, by temperatura ziemi kształtowała się na poziomie 7-18 ° C.

Gdzie sadzić kwiatki?

Bratki najlepiej rosną w wilgotnej, bogatej w próchnicę, przepuszczalnej glebie. Lubią pełne lub częściowe nasłonecznienie, ale do rozwoju potrzebują niższych temperatur. Możesz je sadzić w słoneczny poranek, ale unikaj upałów późnym popołudniem. Pamiętaj, by rozmieścić rośliny w odległości 17-30 cm.

Kwiatki świetnie nadają się do pojemników. Po prostu użyj ziemi doniczkowej. Wczesną wiosną lub jesienią postaw doniczki na patio wychodzącym na południe. Latem przenieś bratki w miejsce zorientowane na wschód. Dzięki temu będą się cieszyć porannym słońcem i popołudniowym cieniem.

Jak pielęgnować bratki?

Bratki zakwitną jeszcze obficiej i dłużej, jeśli usuniesz obumarłe główki kwiatowe. W najgorętszych miesiącach przycinaj rośliny i mulczuj, by zachować wilgoć. Kiedy jesienią zrobi się chłodniej, zakwitną ponownie. 

Mają zachodzące na siebie płatki w kształcie serca. Występują w wyjątkowej gamie kolorów i wzorów. W zależności od klimatu bratki zaliczane są do roślin jednorocznych lub wieloletnich. Co ważne, są dość odporne na niskie temperatury. Delikatne przymrozki nie powinny im zaszkodzić. 

Pamiętaj o regularnym podlewaniu bratków. Jeśli widzisz, że zaczynają schnąć, staraj się je częściej podlewać. Możesz użyć ogólnego, uniwersalnego nawozu wokół kwiatków, by pomóc im rosnąć. Uważaj jednak na preparaty o dużej zawartości azotu. Najprawdopodobniej zadziałają na liście, a nie na kwiaty. Usuń wyblakłe/martwe kwiatki, by zachęcić roślinę do obfitszego i dłuższego kwitnienia. 

Co ciekawe, to jedne z kilku jadalnych kwiatów ogrodowych. Mają łagodny, miętowy smak. Nadają sałatce lub deserowi wyjątkowy posmak. 

Najczęstsze szkodniki i choroby

Zazwyczaj bratki są odporne na choroby i owady. Jeśli jednak zauważysz plagę ślimaków, ustaw na nie pułapki lub posyp trochę ziemi okrzemkowej wokół roślin. Jeżeli zaobserwujesz oznaki pleśni lub jakichkolwiek grzybów, porozmawiaj z doświadczonym ogrodnikiem. Podpowie, co zrobić w danej sytuacji.