Wiele osób jest oczarowanych zapachem i przepięknymi, fioletowymi kwiatami lawendy wąskolistnej. Dzięki niej Twój ogród nabierze śródziemnomorskiego charakteru. Przy odpowiedniej pielęgnacji możesz latem zebrać wiele kwiatów. Przechowuj je później w szafie, by odstraszyć mole. Od wieków wykorzystuje się je przy produkcji mydeł, perfum, kremów i środków leczniczych. 

Gdzie sadzić lawendę wąskolistną?

Jeśli chcesz, by lawenda zadomowiła się w Twoim ogrodzie, musisz dla niej wybrać odpowiednią lokalizację. Postaraj się spełnić jej potrzeby. Potrzebuje dużo słońca i ochrony przed wiatrem. Najlepiej rośnie w miejscu zorientowanym na południe, zboczu wzgórza lub na podwyższeniu. 

Zwróć też uwagę na glebę. Lawenda wielkolistna potrzebuje piaszczystej, kredowej ziemi, na której może przeplatać się z kamieniami lub żwirem. Powinna mieć pH między 6,5 a 8,3. Lawenda nie lubi wilgotnej gleby, dlatego zadbaj o dobry drenaż. Pamiętaj, by wapniować ziemię 1-2 razy w roku. Regularnie usuwaj chwasty, które mogą uszkadzać korzenie. 

Jak sadzić lawendę?

Możesz użyć własnych nasion lub kupionych w sklepie ogrodniczym. Siew i pierwszy proces wzrostu są dość pracochłonne, ponieważ nawet gotowe opakowania nie zawsze zawierają tylko nasiona zdolne do kiełkowania. Wysiew odbywa się na przełomie lutego i marca ze świeżym kompostem doniczkowym w czymś w rodzaju mini szklarni. Dzięki temu zapewnisz im odpowiednią temperaturę. Delikatnie przykryj je ziemią, posyp, a następnie utrzymuj wilgoć. Do uprawy lawendy idealnie nadaje się jasne miejsce, w którym temperatura w ciągu dnia wynosi około 20° C.

Sadzonki lawendy możesz posadzić wiosną lub późnym latem, kiedy nie ma już przymrozków. Dzięki temu szybciej się ukorzenią i będą lepiej rosnąć. Jeśli chcesz posadzić kilka roślin, zachowaj między nimi odległość 50 cm. Większe gatunki lawendy wymagają jeszcze więcej miejsca, dlatego zachowaj odległość 70 cm. Kiedy znajdziesz już odpowiednie miejsce, poluzuj glebę, usuń chwasty i ich konieczne. Sprawdź, czy musisz dodać do ziemi odrobinę piasku. Pamiętaj, uboga w składniki odżywcze, piaszczysta gleba jest idealną bazą dla lawendy. Nie zapomnij podlać roślin po posadzeniu.

Jak dbać o lawendę?

Zasadniczo lawendę podlewa się tylko wtedy, gdy gleba jest sucha. Krzew nie pobiera dużo wody. Woli raczej suchą ziemię niż zbyt wilgotną. Podlewaj i nawóź młode rośliny, ale zawsze z umiarem. Jeśli tylko możesz, podlewaj je wczesnym rankiem. Jeżeli chcesz później zbierać kwiaty, unikaj nawadniania lawendy w fazie kwitnienia. Wilgoć ogranicza bowiem tworzenie się olejków eterycznych.

Pamiętaj, by stosować nawóz tylko sporadycznie. Częste nawożenie skutkuje silną lignifikacją. Ponadto lawenda staje się bardziej odporna na mróz zimą. 

Na szczęście nie musisz chronić lawendy przed chorobami. Wykazuje dużą wytrzymałość na warunki atmosferyczne, pod warunkiem, że nie będziesz przesadzać z podlewaniem i nawożeniem. Dlatego musisz zadbać o dobry drenaż. Z dala od aromatycznej rośliny trzymają się też szkodniki. Warto więc ją posadzić koło róż.