Jak uprawiać wrzosy?

Justyna Dereń | 22.02.2023 00:04
|

Wrzosy to wspaniałe rośliny, które zasługują na miejsce w ogrodzie. Zmieniają kolor przez cały rok, ożywiając krajobraz. Co ważne, są odporne na sól, zimę i suszę. Potrzebują dobrego drenażu i trochę słońca. Polecane są zarówno początkującym, jak i doświadczonym ogrodnikom. 

Jak sadzić wrzos?

Pamiętaj, by sadzić wrzos jesienią lub wczesną wiosną, by mógł się zadomowić. Potrzebuje nasłonecznienia przynajmniej przez 6 godzin w ciągu dnia. Dobrze rośnie w kwaśnej glebie, podobnie jak rododendrony, azalie. Jeśli masz zasadową ziemię, dodaj mech torfowy. Dzięki temu osiągnie idealne pH na poziomie 4,5-5,5.

Rozstaw wrzosy na tyle, by dojrzałe rośliny znajdowały się przynajmniej 60 cm od innych krzewów. W ten sposób zapewnisz im dobrą cyrkulację powietrza, wpływającą na wzrost i kolor liści. Wykop otwór około dwa razy szerszy od bryły korzeniowej i o połowę głębszy. Podlewaj roślinę raz lub dwa razy w tygodniu, gdy gleba jest sucha przez cały pierwszy sezon. Pamiętaj, że ziemia ma być wilgotna, ale nie podmokła. Sprzyja to szybkiemu i energicznemu wzrostowi wrzosów. Później stają się odporne na suszę i nie wymagają częstego podlewania.

Jak uprawiać wrzosy?

Gleba do sadzenia powinna zawierać mieszankę torfu, kompostu lub przetworzonego obornika. Wymieszaj ją z istniejącą ziemią. Pamiętaj, by sadzić rośliny tak, by bryła korzeni znajdowała się na poziomie gleby. Uważaj, by nie układać ściółki na systemie korzeniowym. Najlepiej, w ogóle ich nie mulczować. 

Przycinaj wrzos co roku, bezpośrednio po zakończeniu kwitnienia, co skutkuje dodatkowymi kwiatami w kolejnym sezonie. Co ważne, potrzebuje dobrego nawozu. Blade liście lub zahamowany wzrost wskazuje na potrzebę nawożenia. Najlepiej zrobić to późną zimą lub późną wiosną. Zastosuj taki nawóz jak do rododendronu. 

Jak przycinać wrzos?

Oszczędnie przycinaj wrzos, jeśli w ogóle. Czasami po wyjątkowo mroźnej zimie gałęzie obumierają. Należy je ostrożnie przyciąć ze zdrowej części rośliny. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić. Użyj ręcznego sekatora, delikatnie przycinając martwe gałązki. Możesz to zrobić wczesną wiosną lub późną jesienią przed zakwitnięciem wrzosów.

Wrzos w ogrodzie

Wrzosy są wiecznie zielone, nisko rosnące i rozprzestrzeniające się, dlatego doskonale sprawdzą się jako rośliny graniczne. Rosną wolno, musisz więc uzbroić się w cierpliwość. Z czasem wypełniają ładnie obszar, jeśli będą zadowolone z lokalizacji. 

Niektórzy ogrodnicy lubią masowo nasadzać wrzosy. Świetnie wyglądają na zboczach wzgórz, ułatwiając przy tym kontrolę erozji. Co ważne, mogą przetrwać mgłę solną.

Wrzos pochodzi z Irlandii. Słynie ze swej wysokiej wydajności, ponieważ wytwarza bardzo duże ilości nasion. Osiąga około 60 cm wysokości i 60-90 cm szerokości. 

Rośliny są wspaniałym dodatkiem do każdego domu i ogrodu. Jeszcze nie jest za późno, by tej jesieni cieszyć się żywym pokazem kolorów i kształtów w swoim otoczeniu. Dzięki szerokiej gamie odmian wrzos może upiększyć Twój ogród. Wnieś czarującą i radosną atmosferę, dzięki tej łatwej w utrzymaniu roślinie. Masz dodatkowe pytania na temat wrzosu? W takim razie skontaktuj się z doświadczonym ogrodnikiem, który chętnie rozwieje Twoje wątpliwości. 

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu