Styl boho – skąd pochodzi?
Początki stylu boho sięgają XIX wieku. Wtedy bohemą nazywano awangardowych artystów – pisarzy, poetów, muzyków, aktorów i malarzy. Prowadzili oni swobodny styl życia oraz odrzucali przy tym zasady i konwenanse obowiązujące w społeczeństwie. W wolnych chwilach podróżowali, przesiadywali w kawiarniach, bywali na wernisażach, a znaczną część czasu poświęcali na spotkania w pesymistycznej atmosferze zakrapiane absyntem. Oprócz tego sami komponowali sobie ubiór, stawiając na luźny styl. Z czasem nurt boho przeniknął m.in. do wystroju wnętrz. Czym się charakteryzuje? Przede wszystkim pozwala na łączenie ze sobą różnych elementów wyposażenia. Znajdziesz tu drewniane meble, wiklinowe krzesła i fotele, własnoręcznie robione dodatki oraz wiele rośli doniczkowych, które urozmaicają wnętrze. Warto dodać, że istnieje wiele odmian nurtu boho, które różnią się nieco między sobą. Popularny jest scandi boho, czyli połączenie stylu boho i skandynawskiego, natomiast równie często można spotkać wnętrza inspirowane nurtem etno z elementami kultury afrykańskiej i azjatyckiej.
Dominujące kolory
W przestrzeniach urządzonych w stylu boho dominują kolory ziemi – beż, szarość, zieleń i niebieski. Jasne barwy nadają wnętrzom lekkości, a ciemniejsze je urozmaicają i ożywiają. Tak więc biele, beże i szarości świetnie nadadzą się do sypialni, gdzie będą sprzyjały wyciszeniu i odpoczynkowi. Staną się także dobrą bazą do kolorowych i wyrazistych dekoracji. W pozostałych pomieszczeniach możesz zastosować odcienie niebieskiego przywodzące na myśl błękitne niebo lub turkusowe morze. Doskonale będą wyglądały również zielenie, przypominające las i rośliny, oraz stonowane żółcie, brązy i pomarańcze.
Meble w stylu boho
Podczas aranżacji mieszkania w stylu boho, zwróć uwagę na meble. Dobrze będą wyglądać takie, które zostały wykonane z mahoniu czy hebanu. Warto wybrać te, które wyglądają jak najbardziej naturalnie (z widocznymi słojami i niewielkimi pęknięciami). Oprócz tego możesz zamontować rattanowe fronty, które nadadzą im unikalnego charakteru. Dodaj do tego lekkie wiklinowe krzesła, pufy oraz bambusowy fotel bujany z poduszką dekoracyjną. Takie meble są nie tylko wygodne, lecz także lekkie. Z łatwością więc je przeniesiesz. Dzięki meblom z wikliny i rattanu zyskasz efekt zwiewności i naturalności.
Bogactwo wzorów i materiałów
Nurt boho czerpie przede wszystkim z natury. Nie znajdziesz tu plastikowych, słabej jakości mebli i dodatków. W pomieszczeniach boho królują naturalne materiały takie jak wiklina, bambus, rattan, szkło czy glina. Wnętrze warto urozmaicić dodatkami z bawełny, lnu, trawy morskiej czy liści bananowca. Natomiast jeśli zastanawiasz się, jak sprawić, aby twoja sypialnia stała się przytulna, doskonałym pomysłem będą bawełniane i wełniane poduszki ozdobne i makramy. Ponadto możesz łączyć ze sobą afrykańskie, europejskie i środkowoamerykańskie motywy. Do stylu boho pasują też orientalne wzory, rzemyki, plecionki i pióra.
Różnorodne dekoracje
Jednolite kolory ścian oraz naturalne meble są dobrą bazą do udekorowania mieszkania na swój własny sposób. Podstawą w tym nurcie są rośliny, które pasują zarówno do sypialni, jak i do salonu, kuchni, a nawet łazienki. Jeśli masz więcej miejsca, wybierz drzewko bonsai, jukę, monsterę lub figowca. Charakterystyczne dla stylu boho są ozdobne poduszki, narzuty, pledy i puchate dywany – najlepiej z frędzlami i orientalnymi wzorami. Aby urozmaicić wnętrze i nadać mu oryginalnego charakteru, udekoruj przestrzeń pamiątkami z podróży. Może to być ręcznie malowana ceramika, figurki, świeczniki czy misy. Natomiast na ścianie świetnie będą wyglądały własnoręcznie robione makramy, łapacze snów i inne rękodzieło, a także lustra z plecionymi ramami w różnych rozmiarach i kształtach. Puste ściany możesz też przyozdobić plakatami filmowymi lub replikami znanych dzieł sztuki. Do wnętrz boho dobierz oświetlenie punktowe, dające rozproszone, ciepłe światło. Najlepiej sprawdzą się ażurowe lampy, które nadadzą wnętrzom intymności i przytulności.
Styl boho – dla kogo?
W stylu boho najlepiej odnajdą się osoby szukające wytchnienia i odpoczynku od szybkiego trybu życia. Wnętrza pełne roślin i dekoracji z naturalnych materiałów sprzyjają wyciszeniu, a egzotyczne pamiątki z podróży ożywiają i urozmaicają przestrzeń. Również miłośnicy natury i ekologicznego stylu życia pokochają wnętrza boho, a fani orientalnych dodatków docenią oryginalność przestrzeni zaaranżowanych w nurcie boho.