Jak usunąć ślady szminki?

Justyna Dereń | 21.02.2023 23:54
| Unsplash.com

Chociaż ciemnoczerwona szminka może wyglądać niesamowicie na ustach, niekoniecznie prezentuje się tak dobrze na ulubionej koszuli. Na szczęście możesz usunąć pomadkę różnymi produktami, nie wychodząc z domu. Zanim jednak wypróbujesz którąkolwiek metodę, sprawdź metkę na ubraniu i przetestuj środek czyszczący w mało widocznym miejscu. Dzięki temu upewnisz się, że nie spowodujesz większych szkód. Aby szminka nie wniknęła głęboko we włókna, postaraj się usunąć ją tak, szybko jak tylko możesz. 

Płyn do mycia naczyń na ślady po szmince

Zanim nałożysz jakikolwiek środek czyszczący na tkaninę, użyj tępego noża lub krawędzi karty płatniczej, aby zeskrobać nadmiar pomadki. Płyn do mycia naczyń jest na tyle delikatny, że możesz używać go na ubraniach, nie niszcząc koloru materiału. Wiele szminek zawiera naturalne oleje, a wspomniany detergent skutecznie zwalcza tłuste plamy. Połóż uszkodzoną odzież na ręczniku papierowym, poplamioną stroną do dołu, aby wchłonął wodę podczas rozpuszczania pomadki. Nanieś niewielką ilość płynu do mycia naczyń bezpośrednio na tylną stronę plamy i poczekaj 10 minut. Następnie lekko zetrzyj plamę wilgotną szmatką. Pamiętaj, aby regularnie wymieniać ręcznik papierowy. W ten sposób unikniesz rozprzestrzeniania się plam na ubraniu. Kiedy zetrzesz już ślady po szmince, wrzuć problematyczny element garderoby do pralki i wypierz jak zwykle. Zanim zawiesisz ubranie na suszarce, upewnij się, że plama zniknęła. Jeśli nadal widzisz jakieś ślady, powtórz cały proces.

Osusz alkoholem

Zwilż czystą szmatkę lub bawełniany, okrągły wacik alkoholem izopropylowym. Delikatnie wytrzyj plamę (osusz, ale nie pocieraj), a następnie dokładnie spłucz tkaniną zimną wodą. Jeśli masz do czynienia z delikatnym lub bogato barwionym materiałem, najpierw przetestuj tę metodę na mniej widocznym obszarze.

Jak usunąć szminkę za pomocą lakieru do włosów?

Plamę po szmince możesz usunąć za pomocą lakieru do włosów. Pamiętaj, aby zawsze mieć pod ręką chusteczki dla niemowląt. Spryskaj lakierem bezpośrednio plamę po szmince (najlepiej 1-3 rozpylenia) i pozostaw na 10-15 minut. Zetrzyj plamkę wilgotną szmatką. 

Sięgnij po odplamiacz

Jeśli masz odplamiacz do tkanin, nadszedł czas, aby go użyć. Przeczytaj instrukcje producenta i nałóż detergent na plamę po szmince. Poczekaj 10-15 minut, a następnie spłucz ciepłą wodę bez pocierania. Nie masz pod ręką odplamiacza? Sięgnij po silny środek do prania. Większość szminek wykonanych jest na bazie oleju, dlatego delikatny detergent najprawdopodobniej sobie z nimi nie poradzi. Wlej niewielką ilość preparatu bezpośrednio na plamę, poczekaj, aż wniknie we włókna, a następnie dokładnie spłucz. Postaraj się usunąć plamę jak najszybciej, aby nie zastygła.

Jak usunąć ślady szminki za pomocą amoniaku?

Amoniak jest silny i może podrażniać drogi oddechowe, ale świetnie usuwa tłuszcz i świeże plamy. Zanim otworzysz roztwór zawierający amoniak, upewnij się, że pomieszczenie jest dobrze wentylowane. Namocz w nim kilka wacików, a następnie delikatnie zetrzyj plamę. Teraz dokładnie spłucz problematyczne miejsce. Na koniec wypierz odzież jak zwykle. 

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu