Jak usunąć uporczywe plamy z czekolady?

Justyna Dereń | 21.02.2023 23:37
| Unsplash.com

Czekolada składa się z cukru, masła kakaowego i proszku kakaowego, dlatego możesz ją potraktować jak inne plamy roślinne. Główne składniki sprawiają, że możesz mieć problem z usunięciem plam z czekolady. Z pomocą przychodzą domowe sposoby. Wypróbuj kilka z nich!

Jak wyczyścić plamy z czekolady?

Proszek kakaowy zostawia ciemne zabrudzenia. Pamiętaj, by wyczyścić je od razu. W przeciwnym razie możesz ich już nie usunąć. Z kolei masło kakaowe potraktuj jak plamę oleju.

Jeśli musisz użyć detergentu, nie stosuj go w pobliżu dzieci i zwierząt domowych. Po czyszczeniu dobrze wywietrz pomieszczenie. Zanim zabierzesz się za szorowanie, wypróbuj roztwór na małym skrawku materiału. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz kontynuować. 

Przygotuj: tępy nóż, alkohol izopropylowy i czystą, białą szmatkę. Ta metoda sprawdzi się w przypadku mniej problematycznych plam. Alkohol izopropylowy możesz zastąpić mydłem w płynie.

Jeśli czekolada nie stwardniała, wyczyść ją zimną wodą lub natrzyj kostką lodu. Kiedy ostygnie, zeskrob plamę tępym nożem. Przesuwaj go do środka zabrudzenia. Nanieś alkohol lub mydło na szmatkę, a następnie osusz plamę. Pamiętaj, by nie pocierać zbyt mocno. Podczas czyszczenia możesz zmienić szmatkę, jeśli zajdzie taka potrzeba. Możesz również naprzemiennie skrobać i osuszać. 

Jak usunąć plamy z czekolady?

Zastanawiasz się, jak usunąć uporczywe plamy? Sięgnij po amoniak. Nie stosuj go na wełnianym dywanie. Najpierw zamocz szmatkę w zimnej wodzie. Jeśli czekolada jest sucha, zeskrob ją tępym nożem. Załóż gumowe rękawiczki i otwórz okno. Wymieszaj 2 łyżki amoniaku z 1 szklanką letniej wody. Namocz w miksturze czystą szmatkę lub biały ręcznik. Wykonaj eksperyment w niezbyt widocznym miejscu. Kilkakrotnie osusz plamę, przytrzymując szmatkę przez minutę. Amoniak powinien poradzić sobie z plamą. W razie potrzeby możesz zmienić ręcznik.

Jak pozbyć się uporczywych plam z ubrań?

Włóż ubranie do czystej, plastikowej torebki, a następnie schowaj do lodówki na 15 minut. Dzięki temu czekolada stwardnieje i łatwiej sobie z nią poradzisz. Teraz delikatnie zeskrob nadmiar czekolady. Połóż ubranie na płaskiej powierzchni i użyj szpatułki lub noża do masła. Nie pocieraj szmatką, w przeciwnym razie plama może się rozprzestrzenić. Następnie spryskaj zabrudzenie zimną wodą. Wypróbuj jeden z domowych sposobów.

  • Wymieszaj odrobinę rozcieńczonego białego octu z wodą i nałóż miksturę na plamę. Poczekaj kilka minut i dobrze wyszoruj. 
  • Zwilż plamę i nałóż na nią pastę do zębów. Jeśli nie zadziała, posyp sodą oczyszczoną i delikatnie pocieraj.
  • Nasącz czystą szmatkę w soku z cytryny, a następnie potrzyj nią plamę. 

Na koniec wypierz ubranie jak zwykle. Jeśli plama nie zniknie, kup środek do usuwania plam lub odwiedź pralnię chemiczną.

Unsplash.com

Zwalcz plamy mydłem kastylijskim

Jeśli płyn do mycia naczyń nie działa, wypróbuj mydło kastylijskie. To doskonały środek na delikatne tkaniny. Zwilż mydło i delikatnie wetrzyj w zabrudzenie. Poczekaj 10 minut, aż plama się rozpuści. Zmyj mydło ciepłą wodą, a na koniec wypierz ubranie w pralce. 

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu