Jeśli nie korzystasz z wybielacza chlorowego, ponieważ drażni Cię jego zapach, szorstkość i możliwe szkody dla środowiska, wypróbuj ekologiczne alternatywy. Wspomniane środki nie zwalczają bakterii, ale pomagają zachować dobry wygląd ubrań i nie szkodzą środowisku. Sprawdź, z jakich domowych detergentów warto skorzystać!

Soda oczyszczona

Wodorowęglan sodu to domowy środek wybielający. Wystarczy, że dodasz ½ filiżanki sody oczyszczonej do prania wraz z detergentem, by wybielić, odświeżyć i zmiękczyć ubrania. Możesz też wstępnie potraktować plamy sodą, mieszając z odrobiną wody. Następnie nałóż roztwór przypominający pastę na poplamione miejsce.

Nadtlenek wodoru

Każdy ma wodę utlenioną w domowej apteczce. To świetny wielozadaniowiec, sprawdzi się doskonale jako wybielacz bez chloru. Dodaj ½ szklanki nadtlenku wodoru do pralki wraz z płynem do prania.

Przetestuj materiał pod kątem trwałości koloru

Zanim sięgniesz po wybielacz chlorowy, najpierw przetestuj materiał pod kątem trwałości koloru. Zastanawiasz się, jak to zrobić? Wymieszaj 1 łyżeczkę wybielacza z 2 łyżeczkami ciepłej wody. Teraz znajdź miejsce, które nie rzuca się w oczy, na przykład szew wewnętrzny. Zanurz wacik w roztworze i wetrzyj w tkaninę. Poczekaj, aż wyschnie, a następnie przyjrzyj się jej dokładnie. Jeśli zauważysz jakąkolwiek zmianę koloru lub wacik się zabarwi, zrezygnuj z wybielacza chlorowego. 

Jak stosować wybielacz tlenowy?

Pamiętaj, by nie używać wspomnianego wybielacza na skórze, wełnie lub jedwabiu. Działa wolniej niż wybielacz chlorowy i nie dezynfekuje tkanin, jeśli jednak wykażesz się cierpliwością, przyniesie świetne rezultaty. Najlepiej sprawdzą się wybielacze tlenowe w proszku, które uaktywniają się po zmieszaniu z wodą. Nie stosuj ich bezpośrednio na odzież, w przeciwnym razie mogą doprowadzić do nierównomiernego plamienia. Wybielacz wsyp do pustej pralki.

Biały, destylowany ocet i woda

Aby wybielić ubrania i bieliznę, namocz je w roztworze. Wymieszaj biały ocet z ciepłą wodą w proporcji 1:6, następnie wlej miksturę do wanny lub dużego, plastikowego wiadra. Zanurz pranie i przepłucz dokładnie w roztworze. Możesz pozostawić ubrania na noc, a później wyprać jak zwykle, zachowując temperaturę wody właściwą dla tkanin.

Sok z cytryny - domowy środek wybielający

Jeśli chcesz, by białe ubrania wyglądały jak nowe, przygotuj sok z cytryny. Wlej 1 szklankę soku do pralki, a następnie wsyp ulubiony proszek. Zastanawiasz się, jak wyczyścić białe, bawełniane skarpetki? Pokrój cytrynę na plasterki, a później wrzuć je do dużego garnka z wrzącą wodą. Włóż skarpetki, wyłącz kuchenkę i pozwól im się moczyć przez noc, zanim normalnie je wypierzesz.

Energia słoneczna

Jeśli tylko możesz, susz ubrania na świeżym powietrzu. Po rozwieszeniu kilku sznurków takie rozwiązanie nic Cię nie kosztuje. W ten sposób zaoszczędzisz pieniądze i zasoby naturalne, a emisja dwutlenku węgla jest prawie zerowa. Promieniowanie ultrafioletowe wybiela i dezynfekuje ubrania podczas suszenia. Należy jednak zaznaczyć, że pod wpływem słońca kolorowe materiały mogą wyblaknąć.