Jak zaprojektować wnętrze w stylu rustykalnym?

Justyna Dereń | 22.02.2023 00:03
|

Styl rustykalny wprowadza przytulną atmosferę do Twojego wnętrza. Od drewnianych stolików kawowych po ręcznie robione dekoracje - istnieje wiele sposobów na włączenie rustykalnych elementów do swojego salonu. Jeśli chcesz zamienić wnętrze w wiejskie zacisze, wypróbuj nasze pomysły.

Styl rustykalny w nowoczesnym wydaniu

Zbuduj magię w swoim wnętrzu. Uzyskaj ciepłą, współczesną atmosferę dzięki nowoczesnemu kominkowi z lekko zaokrągloną szybą lub kamiennej ścianie. Pomyśl również o rattanowym żyrandolu i wazonie pełnym wiklinowej trzciny. Zachowaj nowoczesny klimat dzięki uporządkowanym regałom i jednokolorowym kanapom. Doskonale sprawdzą się tutaj poduszki i ozdoby z metalicznymi akcentami i nadrukami. 

Masz ścianę z kamienia? Umieść drewniane belki powyżej i monochromatyczne meble pod nimi. Zawieś kwiatowy żyrandol na krokwiach i postaw na wyraziste meble, np. czarno-biały stolik kawowy. Połącz nowoczesność z klasyką za pomocą dywanu w lekką kratkę i srebrnej lampy stojącej.

Postaw na naturalność!

Jedną z charakterystycznych cech rustykalnego domu jest użycie naturalnych materiałów. Postaw na drewno i kamień (zarówno w meblach, jak i na sufitach/ścianach) oraz tkaniny. Wykorzystaj elementy organiczne w ich najbardziej naturalnym stanie. Kluczem jest tutaj naturalność i prostota. Zamień gładkie, błyszczące drewno czeczotkowe na odzyskane, niedokończone drewno i kamień.

Skóra lub zamsz

Jednym z obowiązkowych materiałów w stylu rustykalnym jest skórzany lub zamszowy fotel. Im starsza skóra, tym lepiej. Wprowadzi wyjątkowy, luksusowy klimat do wnętrza. Dla podkreślenia naturalnego charakteru przestrzeni, sięgnij po kolorowe poduszki lub ręcznie tkany dywan. 

Oświetlenie przemysłowe

Metalowe oświetlenie przemysłowe zapewnia odpowiednią równowagę. Podkreśli wyjątkowy charakter wnętrza, nie przytłaczając przy tym rustykalnych elementów. Zwróć uwagę na metalowe żyrandole lub lampy podłogowe, by oświetlić pomieszczenie i wprowadzić do niego inną teksturę. Do takiego wnętrze pasują doskonale postarzane drewniane meble.

Pled

Szukając pomysłów na wystrój w stylu rustykalnym, znajdziesz akcesoria w kratę. Wystrój opiera się na kolorach ziemi, takich jak brązy i zielenie. Wybór odważnych akcentów w kratę doda przestrzeni koloru, jednocześnie pozwala zachować wyjątkowy charakter. Poszukaj kraciastego zagłówka, pozostawiając przy tym neutralną resztę pokoju. Jeżeli lubisz subtelne rozwiązania, zdecyduj się na pastelowy koc. 

Zieleń

Dodając zielone elementy, podkreślisz rustykalny charakter wnętrza. Jeśli na Twoim podwórku rosną sosny, wytnij kilka dużych gałęzi i umieść je w metalowym wazonie lub wiklinowym koszu. W ten sposób pokażesz ich piękną, zieloną teksturę. Kiedy zaczną blaknąć, możesz je łatwo zastąpić nowymi gałązkami. 

Jeśli nie masz zbyt wielu drzew na swoich podwórku, wybierz sztuczne drzewko w plecionym koszu. Aby uzyskać dodatkowy akcent, połóż szyszki w szklanym wazonie lub misce.

Pomaluj dom ciepłymi, ziemistymi kolorami. Paleta barw obejmuje brązowy, pomarańczowy, złoty i ciemnozielony. Po prostu wybierz jeden  z tych kolorów i pomaluj nim wnętrze, by cieszyć się rustykalną atmosferą.

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu