Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe dzieli się na dwa rodzaje: wodne i elektryczne. Wodne polega na przepływaniu przez rury wody ogrzanej przez pompę ciepła lub kocioł centralnego ogrzewania. Z kolei elektryczne ociepla podłogę poprzez przewody elektryczne lub maty znajdujące się pod podłogą. Taki sposób ogrzewania pozwala na równomierne rozprowadzenie ciepła we wszystkich pomieszczeniach, dzięki czemu różnica temperatur nie jest na tyle duża, aby powodowała duże ruchy powietrza. W związku z tym nie ma ryzyka wzbijania się kurzu, które może być szkodliwe dla alergików. Co więcej, ogrzewanie podłogowe to także spora energooszczędność – nie musisz montować dodatkowych grzejników, a ciepło wytwarzane w ten sposób, utrzymuje się dłużej niż wyprodukowane w tradycyjny sposób. Oprócz tego do podgrzania wody potrzebna jest mniejsza ilość energii niż w przypadku ocieplania pomieszczeń za pomocą grzejników naściennych.

Jaką podłogę położyć na ogrzewaniu podłogowym?

W celu pokrycia ogrzewania podłogowego najlepiej sprawdzą się płytki każdego rodzaju m.in. ceramiczne lub kamienne. Doskonale akumulują i rozprowadzają ciepło, są odporne na wysokie temperatury i nie odkształcają się. Co więcej, są łatwe w czyszczeniu, dlatego pasują głównie do łazienki, kuchni i przedpokoju. Można zdecydować się także na panele, ale przed zakupem koniecznie zwróć uwagę na informacje podane na produkcie m.in. to, czy nadają się do położenia na ogrzewaniu podłogowym. Niestety, większość z nich nie jest odporna na różnice temperatur i słabo przewodzą ciepło. Jednak najlepiej radzą sobie panele z zatrzaskami – nie trzeba sklejać ich krawędzi, a w przypadku ruchu elementów, podłoga może swobodnie się ruszać. Jeśli zdecydujesz się na panele, przyklej je całą powierzchnią – użyj do tego kleju odpornego na wysokie temperatury.

Innym pomysłem jest położenie drewnianej podłogi. Pamiętaj, że drewno niszczy się pod wpływem ciepła i słabo je przewodzi, a niekiedy na podłodze pojawiają się szczeliny i uszkodzenia. Mimo tego możesz postawić na takie rozwiązanie, gdy ogrzewanie podłogowe jest jedynie dodatkowym źródłem ciepła, a w pomieszczeniach temperatura nie przekracza 27°C. Ponadto drewno powinno mieć niski współczynnik skurczu i długi czas wyrównywania poziomu higroskopijnego. Posiadają je m.in. dąb, klon, iroko, merbau, jatoba czy teak. Oprócz tego zwróć uwagę na etykietę produktu, na której powinny znaleźć się informacje na temat przeznaczenia paneli. Czy wykładziny również się nadadzą? Jeśli są wykonane z tworzyw sztucznych takich jak polipropylen – tak. Jego cienka warstwa dobrze przewodzi ciepło, a sam materiał jest elastyczny i cechuje się odpornością na zmiany temperatury.