Najpopularniejsze wymiary bram garażowych
Producenci bram do garażu oferują zarówno pojedyncze, jak i podwójne drzwi. W pierwszym przypadku najmniejsze z nich mają 2 m wysokości i 1,8 m szerokości. Największe, dwuskrzydłowe konstrukcje mogą rozciągać się na 3,5 m w górę i 6 m wszerz. W domach jednorodzinnych montuje się je stosunkowo rzadko, są za to często zamawiane przez zakłady przemysłowe. Co ważne, wymiary bram garażowych na ogół zwiększają się w przedziale od 10 do 15 cm, co pozwala bardzo precyzyjnie dobrać je do żądanej wielkości otworu w ścianie.
Na to, jak duży powinien być wjazd, wpływ ma zarówno wielkość, jak i ilość pojazdów, które będą parkowane w garażu. Najmniejsze modele będą wystarczające wyłącznie, gdy w środku przechowywany ma być motocykl. Z wjechaniem do garażu z bramą o szerokości 1,8 m problem może mieć jednak nawet mały, miejski samochód. Z tego powodu najlepiej zdecydować się drzwi o szerokości w granicach 2-2,5 m. Jeśli w środku ma parkować więcej niż jeden pojazd, niezbędne staje się stworzenie znacznie większej powierzchni, czyli 4-5 m. Pierwsza wartość będzie dostatecznie duża, by do garażu chować samochód i motocykl, druga będzie wystarczająca dla dwóch aut.
Wysokość bramy ma znaczenie przede wszystkim w przypadku samochodów. Otwór o wysokości 2 m wystarczy w przypadku większości aut osobowych. Jeśli jednak jest to pojazd o wysokim podwoziu, np. terenowy, niezbędne będą drzwi o wysokości co najmniej 2,2 m. Tyle samo miejsca będzie potrzeba na model z bagażnikiem dachowym. Największych rozmiarów samochody, takie jak furgonetki wymagają jeszcze więcej przestrzeni, czyli około 3 m.
Typ a wymiar bramy garażowej
Na wielkość otworu w ścianie, a tym samym rozmiar drzwi, wpływ ma ich konstrukcja. Producenci oferują bramy złożone z jednego płata materiału oraz składane. Jednolite uchylane lub otwierane na bok skrzydło, jak również dwa skrzydła rozwierane na boki, nie wymagają przeznaczania dodatkowej przestrzeni w środku. Dzięki temu rozmiar wjazdu można dostosować wyłącznie do gabarytów parkowanych w garażu pojazdów. Na takie rozwiązanie mogą jednak pozwolić sobie jedynie właściciele dużego terenu, na którym istnieje dostatecznie dużo miejsca do otwarcia skrzydła. Nie sprawdzi się więc na posesjach z wjazdem usytuowanym zaraz przy chodniku.
Wymiary bram garażowych segmentowych powinny być nieco większe. Powodem jest konieczność znalezienia miejsca na mechanizm składający kolejne listwy drzwi. Prowadnica, na której się rozkładają po otwarciu i one same zajmują miejsce pod sufitem lub przy ścianie, co wymusza zbudowanie nieco większego wjazdu. Ta sama prawidłowość dotyczy drzwi jednoskrzydłowych chowanych do wewnątrz. Osoby, które chcą wyeliminować ten problem, mogą rozważyć zakup bramy rolowanej. Składa się ona do kasety umieszczonej zwykle nad wejściem, dzięki czemu niemal nie zajmuje powierzchni wewnątrz garażu.
Ile dodatkowej przestrzeni przeznaczyć na bramę?
Przy ustalaniu wymiarów bram garażowych bierze się pod uwagę dodatkowe kilkanaście centymetrów lub nawet więcej. W przypadku drzwi uchylnych potrzeba zwykle od 10 do 12 cm na górze lub po bokach. Konstrukcje segmentowe wymagają niekiedy nawet więcej, czyli około 20 cm wolnej przestrzeni. Dokładna wysokość zależy od rodzaju mechanizmu naciągowego. Ten z kolei należy dopasować do ciężaru bramy. Z tych właśnie powodów konkretny model bramy najlepiej wybrać już na etapie projektowania garażu.
Dużo dodatkowego miejsca wymaga także brama roletowa, jeśli ma zostać zamontowana wewnątrz. Kaseta, do której chowają się listwy nie jest mała, co wymusza wygospodarowanie nawet 30 cm dodatkowego miejsca. Z tego względu lepszym wyborem jest jej montaż na zewnętrznej ścianie.