Rośliny nie tylko ożywią i ozdobią wnętrze, lecz także wpłyną pozytywnie na nasze zdrowie. Dostarczają wilgoci do suchego powietrza, jednocześnie oczyszczają go ze szkodliwych cząsteczek. Łagodzą stres, zapewniają komfort i podkreślają wystrój pomieszczenia. Wiele roślin doniczkowych rośnie wspaniale na parapecie. Pamiętaj, aby co tydzień obracać doniczki. Dzięki temu wystawisz całą roślinę na działanie słońca. 

Pilea peperomiowata (potocznie kwiat pieniążek)

Prezentowana roślina wyróżnia się mięsistymi, ładnymi liśćmi. Można ją śmiało postawić na parapecie. Wybierz jasne miejsce z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Toleruje również niższe natężenie światła, choć będzie miała wtedy ciemniejsze liście. Uważaj na okna wychodzące na południe. Bezpośrednie słońce przypali liście. Dopóki temperatura na dworze utrzymuje się powyżej zera, roślina będzie się rozwijać. Posadź pileę w dobrze przepuszczalnej glebie. Podlewają ją dopiero wtedy, gdy ziemia będzie sucha.

Sukulenty

Proponowane rośliny nie osiągają dużych rozmiarów. Tolerują różne warunki oświetleniowe. Niektóre gatunki sukulentów, takie jak aloes i agawa, wspaniale rosną na parapecie. Większość rozwija się w pełnym słońcu i potrzebuje bardzo mało wody.

Dużą popularnością cieszy się eszeweria, która jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji. Pamiętaj jedynie, by nie podlewać jej nadmiernie. Nie zajmuje zbyt wiele miejsca, dlatego sprawdzi się nawet na najmniejszym parapecie. Najlepiej rośnie w miejscu, do którego dociera dużo słońca. Pozwól glebie całkowicie wyschnąć, zanim kolejny raz podlejesz eszewerię. Uważaj na spalone słońcem liście, jeśli postawiłeś roślinę na parapecie skierowanym na wschód lub południe. Rozważ przeniesienie sukulentów w inne miejsce, jeśli temperatura na zewnątrz spadnie poniżej zera. Większość sukulentów zamarza na parapetach zimą, nawet jeśli masz okna z podwójnymi szybami.

Kaktusy

Wszystkie odmiany małych kaktusów powinny sobie poradzić na słonecznym parapecie. Potrzebują bardzo małej wody i piaszczystej ziemi. Niektóre kaktusy, takie jak bożonarodzeniowy, zachwycają pięknymi kwiatami.

Zioła  

Na parapecie kuchennym będzie rosnąć wiele popularnych ziół. Mięta, oregano, cząber, bazylia i szczypiorek skierowane są zarówno do początkujących, jak i doświadczonych ogrodników. Kiedy rośliny się już rozwiną, możesz odrywać łodygi lub liście, by nadać potrawom oryginalny smak. Spróbuj dodać odrobinę szczypiorku do omletu lub mięty do herbaty. Zioła lubią słońce, dlatego postaw przy oknie wychodzącym na południe. Pamiętaj, by nie tylko regularnie podlewać rośliny, lecz także co kilka dni spryskaj liście. Możesz też uprawiać popularne kiełki, takie jak soczewica i lucerna. Świetnie sprawdzą się w sałatkach i kanapkach. Postaw je na słonecznym parapecie.

Krotony

Te rośliny doniczkowe wnoszą dużo koloru do wnętrza. Zachwycają dużymi, ciężkimi liśćmi. Początkowo listki są zielone i żółte, ale z biegiem czasu stają się różowe, czerwone i pomarańczowe. Krotony lubią bezpośrednie słońce. Pamiętaj, aby ich nie przelewać. Poczekaj, aż gleba całkowicie wyschnie, zanim kolejny raz podlejesz rośliny.