Pelargonie rabatowe

Pelargonie rabatowe należą do jednych z najpopularniejszych roślin balkonowych. Posiadają karbowane na brzegach liście i występują w różnych kolorach – w bieli, czerwieni, różu czy fiolecie. Kwitną od maja do późnej jesieni i wydzielają mocny zapach. Najlepiej czują się na nasłonecznionych balkonach, a także w półcieniu i w miejscach osłoniętych od silnych wiatrów. Pelargonie doskonale pasują do długich donic i pojemników, w których mogą się swobodnie rozrastać. Ponadto odstraszają komary i meszki. Aby zadbać o zdrowy wygląd rośliny, wystarczy podlewać ją nawet dwa razy dziennie, zwłaszcza w suche i upalne dni. Pamiętaj jednak, żeby jej nie przelewać – ziemia powinna być lekko wilgotna.

Bratki

Bratki występują w bardzo wielu odmianach i można je spotkać niemal w każdym kolorze. Nie przeszkadza im zimno i lekki krótkotrwały mróz, dlatego kwitną już od marca aż do czerwca. Doskonale sprawdzą się na balkonach wschodnich i zachodnich. Natomiast złym pomysłem będzie ustawienie bratków po południowej i północnej stronie – źle znoszą mocne słońce oraz cień. Należy podlewać je rano lub wieczorem, ale nigdy w ciągu dnia. Pamiętaj, żeby ziemia była jedynie lekko wilgotna, a nie mokra. Warto, aby doniczka miała duże otwory, które posłużą jako odpływ nadmiaru wody.

Aksamitki

Aksamitka to mało wymagająca i łatwa w uprawie roślina, która doskonale wygląda na nasłonecznionych balkonach. Jest także bardzo wrażliwa na mrozy, więc najlepiej posadzić ją w połowie maja. Co ciekawe, swoim wyglądem przyciąga motyle i pszczoły, a także daje im schronienie. Z kolei charakterystyczny zapach aksamitek odstrasza mrówki i krety. Pojemniki z kwiatami dobrze jest umieścić w nasłonecznionym miejscu. Aksamitki radzą sobie także w półcieniu, jednak pamiętaj, że mogą one wówczas kwitnąć mniej obficie. Kwiaty najlepiej podlewać regularnie, raz lub dwa razy dziennie. Staraj się ich nie przelewać – lepiej podlewać je częściej i mniej obficie.

Begonie bulwiaste

Ten rodzaj begonii wygląda niezwykle okazale na balkonach, głównie za sprawą dekoracyjnych pędów i kwiatów w rozmaitych kolorach np. białym, różowym, pomarańczowym czy czerwonym. Kwitną one od lipca do października i doskonale wyglądają w skrzynkach balkonowych lub koszach. Warto je ustawić w zacienionych miejscach – będą dobrze rosły zwłaszcza na balkonach północnych, zachodnich i wschodnich. Pamiętaj, że begonie nie lubią zimna, więc schowaj je przed pojawieniem się pierwszych przymrozków. Ponadto podlewaj je nawet dwa razy dziennie, ale nie przelewaj ich. Stają się one wówczas podatne na gnicie i choroby wywołane przez grzyby.

Smagliczka nadmorska

Jest to niewielka roślina jednoroczna o drobnych kwiatach i miodowym, słodkim zapachu. Najczęściej można ją spotkać w odcieniach bieli, fioletu i różu. Kwitnie od maja do października i jest odporna na mróz. Dobrze rośnie na nasłonecznionych balkonach, a jeśli znajduje się w półcieniu, kwiatów jest nieco mniej. Smagliczkę nadmorską należy podlewać regularnie co 3 dni, gdyż wymaga lekko wilgotnej ziemi.