Rodzaje klimatyzatorów

Klimatyzatory dzielą się na kilka rodzajów m.in. przenośne i split. Klimatyzatory przenośne najlepiej sprawdzą się tam, gdzie nie ma możliwości zainstalowania klimatyzacji stacjonarnej. Do ich zalet należy sprawne przemieszczanie urządzenia między pomieszczeniami oraz łatwe odprowadzanie skroplonej wody. Można z niego korzystać bezpośrednio po zakupie, gdyż nie wymaga montażu. Ponadto klimatyzatory przenośne mogą posiadać funkcje suszenia i grzania oraz pilota zdalnego sterowania. Dość popularne są również klimatyzatory typu split składające się z dwóch części, z czego jedna jest montowana na zewnątrz budynku. Są one połączone specjalnymi przewodami i pozwalają schłodzić wyłącznie jedno pomieszczenie, ale dobrze się sprawdzą również w małych mieszkaniach i kawalerkach. Takie rozwiązanie jest nie tylko efektywne, lecz także pozwala na dużą wydajność urządzenia. Jeśli jednak zależy ci, aby każde pomieszczenie było chłodzone, zdecyduj się na klimatyzator typu multisplit. Wystarczy zamontować jedno urządzenia na zewnątrz budynku i wybraną liczbę jednostek wewnątrz. Takie rozwiązanie stosuje się jednak przede wszystkim w hotelach, biurach czy domach.

Wybór klimatyzacji – na co zwrócić uwagę?

Jeśli zdecydujesz się na klimatyzację typu split lub multisplit, na jej zainstalowanie będziesz potrzebować zgody wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Wydanie pozytywnej decyzji zależy mi.in. od stanu elewacji czy opinii sąsiadów. Jednostkę zewnętrzną najlepiej zamontować na balkonie czy na parapecie. Z kolei jednostkę wewnętrzną warto jest umieścić w niewielkiej odległości od zewnętrznej. Przypilnuj, aby chłodne powietrze z klimatyzatora nie wiało bezpośrednio na łóżko czy biurko. O czym jeszcze warto pamiętać podczas wyboru klimatyzacji do mieszkania? Zwróć uwagę, aby klimatyzator miał odpowiednią moc i posiadał przydatne funkcje, takie jak sposoby nawiewu, zdalne sterowanie przez wi-fi czy możliwość oczyszczania powietrza. Urządzenie podczas pracy może hałasować, dlatego proponujemy wybrać nieco cichszy model klimatyzatora pozwalający na komfortowe warunki podczas pracy czy odpoczynku.

Ile kosztuje klimatyzacja?

Na początku warto wiedzieć, jakie czynniki wpływają na koszt klimatyzatora w mieszkaniu. Przede wszystkim brana jest pod uwagę odległość między jednostką zewnętrzną a wewnętrzną – im odległość jest większa, tym cena montażu będzie wyższa. Jeśli odległość okaże się mniejsza niż 15 m, koszt montażu wyniesie ok. 2500 zł. Na cenę ma wpływ również konieczność użycia podnośnika lub rusztowania w celu zamontowania jednostki, a także połączenie klimatyzatora z innymi instalacjami znajdującymi się w budynku. W przypadku klimatyzatorów typu multisplit (jedna jednostka zewnętrzna i dwie wewnętrzne) to koszt 2300-2500 zł. Każda kolejna jednostka wewnętrzna to wydatek rzędu ok. 1000 zł. Natomiast jeśli chodzi o klimatyzator przenośny, jego koszt wynosi 1000-3000 zł. Dane aktualne na 2023 rok.