Czyszczenie mikrofalówki jest jednym z tych czasochłonnych zadań, których nikt nie lubi. Powinieneś jednak robić to regularnie, by urządzanie działało niezawodnie, a jedzenie smakowało tak, jak trzeba. Niezależnie od tego, czy postawiłeś kuchenkę mikrofalową na blacie, czy wybrałeś model do zabudowy, skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Domowy sposób na mikrofalówkę

Do dużej, szklanej miski wlej dwie szklanki wody i dwie łyżki octu. Możesz też dodać 1 kroplę ulubionego olejku eterycznego, by choć częściowo zneutralizować zapach octu. Włóż miskę do kuchenki mikrofalowej, a następnie włącz urządzenie na pięć minut. Nie otwieraj drzwiczek przez kolejny kwadrans, by przypieczony brud zmiękł. Teraz ostrożnie wyjmij miskę. Pamiętaj, że może być gorąca. Wyjmij z mikrofalówki ruchome elementy i wytrzyj je czystą szmatką. Następnie wytrzyj boki, drzwiczki, górę i spód urządzenia ręcznikiem papierowym lub szmatką. Uważaj, by płyn nie dostał się do otworów wentylacyjnych. Uporczywe plamy wytrzyj gąbką nasączoną w roztworze octu i wody. Zastanawiasz się, jak przygotować taki roztwór? Do ciepłej wody dolej trochę octu w proporcji 1:1. 

Jak wyczyścić mikrofalówkę sokiem z cytryny?

Weź jedną cytrynę i wyciśnij ją tak, by trochę zmiękła. Następnie przetnij ją na pół. Teraz wlej do szklanej miski jedną filiżankę wody i włóż ją do kuchenki mikrofalowej. Wyciśnij do miski jak najwięcej soku z każdej połówki cytryny. Wrzuć też do niej wyciśnięte połówki cytryny. Włóż miskę do mikrofalówki i ustaw wysokie obroty na 5-10 minut. Teraz poczekaj kolejne 5 minut, otwórz drzwiczki kuchenki i ostrożnie wyjmij miskę. Uwaga! Może być gorąca. Wyjmij talerz obrotowy, wytrzyj go czystą ściereczką. Następnie drugą czystą ściereczką wytrzyj całą kuchenkę.

Jak szybko wyczyścić kuchenkę mikrofalową?

Wlej trochę płynu do mycia naczyń do miski z ciepłą wodą. Namocz i wyciśnij gąbkę w misce. Wyjmij ruchome elementy kuchenki mikrofalowej i wyszoruj go w zlewie gąbką z płynem. Dokładnie opłucz i poczekaj, aż wyschnie. Pozbądź się wszystkich okruchów z wnętrza urządzenia wilgotną szmatką lub ręcznikiem papierowym. Używając gąbki z płynem, wyszoruj wewnętrzną powierzchnię mikrofalówki, zaczynając od góry. Wykonuj przy tym okrężne ruchy. Kiedy skończysz już z górą, przejdź do boków, spodu i drzwiczek. Uważaj, by mydliny nie dostały się do otworów wentylacyjnych. Wytrzyj urządzenie wilgotnym ręcznikiem papierowym. Bądź ostrożny, by woda nie dostała się do wspomnianych wcześniej otworów. Teraz wytrzyj kuchenkę mikrofalową czystą szmatką lub ręcznikiem papierowym.

Unsplash.com

Soda oczyszczona - przepis

Aby usunąć uporczywe plamy z talerza obrotowego mikrofalówki, przygotuj pastę. Połącz sodę oczyszczoną z wodą w proporcji 2:1. Nałóż ją na problematyczne miejsca i pozostaw na 5 minut. Wytrzyj pastę wilgotną gąbką lub ściereczką i usuń resztki papierowym ręcznikiem.

Możesz też dodać 4 łyżki sody oczyszczonej do 250 ml ciepłej wody. Następnie energicznie wymieszaj, aby proszek całkowicie się rozpuścił. Zanurz gąbkę lub szmatkę w miksturze i przetrzyj nią wnętrze urządzenia. Teraz wlej do szklanej miski wodę i ocet w proporcji 1:1. Włóż miskę do mikrofalówki i włącz na 3 minuty. Poczekaj 10 minut, aby para spełniła swe zadanie. Otwórz drzwiczki, wyjmij miskę i ruchome elementy. Zanurz zdejmowane części w gorącej wodzie z mydłem. Przetrzyj środek mikrofalówki roztworem wody i octu.