Wady i zalety

Wśród zalet kuchni otwartej na salon znajduje się duża przestrzeń, którą zyskujemy dzięki usunięciu ściany dzielącej te dwa pomieszczenia. W ten sposób pomieszczenie staje się szersze i lepiej oświetlone. Jeśli masz dużo miejsca, dobrym pomysłem będzie ustawienie wyspy kuchennej między kuchnią a salonem. Dzięki temu zyskasz kolejny blat, który jest niezwykle przydatny podczas przygotowywania posiłków. Dodatkowo połączenie kuchni i salonu okazuje się dobrym pomysłem w przypadku spotkań ze znajomymi czy organizowania różnych imprez. O wiele łatwiej będzie ci się przemieszczać między dwoma pomieszczeniami, jeśli nie będzie ich dzielić ściana. Istnieją także wady kuchni otwartej na salon. Największą z nich jest przenikanie zapachów z kuchni do pokoju dziennego. Właśnie dlatego warto zainwestować w dobry okap, który będzie pochłaniał mocne, intensywne zapachy potraw. Ponadto sprzęty kuchenne często hałasują, co może być szczególnie dokuczliwe w niewielkich mieszkaniach.

Gdzie sprawdzi się takie rozwiązanie?

Kuchnia otwarta na salon będzie dobrze wyglądać w mieszkaniach o małym metrażu. Takie rozwiązanie optycznie powiększy przestrzeń i ją doświetli, a miejsce stanie się funkcjonalne i stylowe. Pokój dzienny z aneksem to także doskonały pomysł, który sprawdzi się również w przestronnych domach i mieszkaniach. W takim przypadku warto pomyśleć o wyspie kuchennej z krzesłami i dodatkowymi szafkami lub dużym drewnianym stole, przy którym zmieszczą się wszyscy domownicy.

W jaki sposób oddzielić kuchnię od salonu?

Istnieje kilka sposobów na to, aby oddzielić kuchnię od salonu. Najczęściej używa się do tego stołu, który wyznacza granicę między strefą gotowania a miejscem odpoczynku. Takie rozwiązanie stosuje się zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach. Z kolei wyspa kuchenna doskonale nada się do dużych, przestronnych pomieszczeń. Ciekawym rozwiązaniem jest też ażurowa półka sięgająca sufitu, na której możesz ustawić książki oraz rozmaite drobiazgi, a także ścianka z lameli, która będzie pasować niemal do każdego wnętrza. Dobrym rozwiązaniem na oddzielenie kuchni od salonu jest również ustawienie sofy lub telewizora na granicy tych dwóch pomieszczeń. Oprócz tego istnieje niezwykle łatwy sposób, aby rozdzielić pokój dzienny od kuchni. Wystarczy ułożyć płytki dekoracyjne lub dywan na ich styku. W ten sposób wyznaczysz symboliczną granicę.

O czym należy pamiętać?

Kwestia, o której należy pamiętać podczas aranżacji kuchni otwartej na salon to odpowiednie dobranie mebli i dodatków, a także spójny styl obu pomieszczeń. Warto już na początku ustalić, w jaki sposób urządzimy przestrzeń. Najlepiej, aby pokój dzienny z aneksem zaaranżować w jednym stylu i podobnej kolorystyce. Również meble oraz dodatki nie powinny odbiegać od cech wybranego stylu. Tak więc jeśli zaaranżujesz kuchnię w stylu rustykalnym, minimalistycznym czy industrialnym, dodaj jego elementy również do salonu. Dzięki temu ujednolicisz przestrzeń i nadasz jej niepowtarzalnego charakteru. Jeśli jednak nie masz pomysłu na urządzenie pokoju z aneksem, wybierz drewniane blaty i jasne meble i fronty szafek. W każdym pomieszczeniu świetnie będą wyglądać dekoracje z naturalnych materiałów, a także rośliny doniczkowe i kwiaty. Ponadto zastanów się, ile szafek będziesz potrzebować oraz czy nie trzeba dodatkowo doświetlić salonu lub kuchni (w przypadku niedoświetlenia jednego z nich). Na koniec zwróć uwagę czy sprzęty znajdują się na odpowiednim miejscu. Najlepiej kierować się zasadą trójkąta roboczego, zgodnie z którą lodówka, zlew i kuchenka powinny być ustawione w wyznaczonych miejscach i tworzyć trójkąt. Pomoże ci to zoptymalizować i przyspieszyć pracę w kuchni.