Kocimiętka Faassena

Jest to bylina o niebieskich, różowych, fioletowych i białych kwiatach. Tworzy gęste kępy, a jej pędy dochodzą do 45 cm. Zapach rośliny przyciąga pszczoły i motyle, a odstrasza komary i kleszcze. Kocimiętka Faassena kwitnie od maja do września i jest łatwa w uprawie. Najlepiej czuje się w suchych i słonecznych miejscach. W półcieniu również sobie poradzi, ale zakwitnie dużo wolniej i słabiej. Co ważne, kocimiętka zniesie krótkotrwałą suszę. Ta bylina dobrze rośnie w każdej glebie, jednak raz w roku należy podsypać ją kompostem. Jeśli chcesz przedłużyć kwitnienie rośliny, przytnij przekwitnięte kwiatostany 10 cm nad ziemią. Wówczas nastąpi krótka przerwa w kwitnieniu, ale dzięki temu kocimiętka zakwitnie ponownie jeszcze bardziej okazale i obficie. Przed pierwszymi mrozami koniecznie przytnij pędy rośliny blisko ziemi. Ponadto zabezpiecz ją suchymi liśćmi lub słomą.

Szałwia omszona

Szałwia omszona ma fioletowe, różowe, niebieskie i białe kwiaty oraz liście o karbowanych brzegach. Osiąga maksymalnie 80 cm wysokości i kwitnie od maja do października. Warto dodać, że jest ona rośliną miododajną, dlatego przyciąga motyle i owady zapylające. Szałwia omszona dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i ciepłych. Woli glebę przepuszczalną, suchą i żyzną, najlepiej o odczynie zasadowym. Doskonale radzi sobie z suszą, ale źle znosi nadmiar wody w podłożu, dlatego nie dopuść do tego, aby gleba zrobiła się ciężka i gliniasta. W ogrodzie należy ją sadzić w rozstawie 30 x 30 cm i regularnie podlewać, szczególnie w okresach suszy. Po pierwszym kwitnieniu szałwii warto ją przyciąć, aby zakwitła ponownie jesienią. Oprócz tego pilnuj, aby na bieżąco przycinać zamierające kwiatostany, a w czasie mrozów – osłaniać młode rośliny.

Krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity kwitnie od czerwca do października i dorasta do 80 cm. Posiada sztywne łodygi oraz białe lub różowe kwiaty układające się w kształt baldachimu. Można jednak spotkać kwiaty w różnych odcieniach m.in. czerwonym, pomarańczowym lub fioletowym. Aby dobrze rosnąć, potrzebuje jedynie nasłonecznionego stanowiska oraz suchej i mało urodzajnej gleby. Źle czuje się natomiast w glebach kwaśnych i gliniastych. Oprócz tego krwawnik pospolity cechuje się dużą odpornością na niskie temperatury i mróz, dlatego nie jest konieczne osłanianie go na zimę. Jeśli zdecydujesz się nie przycinać pędów krwawnika na zimę, proponujemy zrobić to wraz z nadejściem wiosny. Ponadto, niezbędne jest kontrolowanie rośliny po to, aby nie rozrastała się za bardzo i nie zakłócała wzrostu roślin znajdujących się wokół niej.

Goździk kropkowany

Ta bylina posiada długie liście pokryte włoskami, rozgałęzione pędy oraz kwiaty w żywych, intensywnych kolorach. Na płatkach znajduje się ciemny pierścień, a wokół niego – jasne plamki. Co ciekawe, kwiaty tej rośliny zamykają się na noc i nie wydzielają żadnego zapachu. Goździk kropkowany jest dość niski (dorasta do 20-30 cm) i kwitnie od czerwca do września. Preferuje on ciepłe i nasłonecznione miejsca z przepuszczalną glebą o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Natomiast nie urośnie na gliniastym i mokrym podłożu. W przypadku, kiedy roślina słabiej kwitnie, warto zastosować kompost, a przed kwitnieniem, proponujemy sięgnąć po nawóz mineralny przeznaczony do roślin kwitnących. Pamiętaj, aby regularnie przycinać przekwitłe kwiatostany.

Słoneczniczek szorstki

Słoneczniczek szorstki to bylina o szorstkich, owłosionych pędach oraz skórzastych liściach. Posiada żółte i niekiedy czerwone kwiaty, które w czerwcu – na początku kwitnienia – są schowane w długich szypułkach. Roślina ta kwitnie dość długo, bo aż do września, i w tym czasie osiąga wysokość około 1 m. Jest rośliną miododajną, dlatego wabi owady zapylające oraz motyle. Słoneczniczek uwielbia stanowiska nasłonecznione oraz te nieco bardziej cieniste. Preferuje żyzną, przepuszczalną glebę o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Na suchym i mało zasobnym podłożu również urośnie, ale nie będzie się prezentował tak okazale. Co ciekawe, dobrze znosi zarówno upały, jak i mrozy. Mimo tego, podczas suszy należy go regularnie podlewać ciepłą wodą. Słoneczniczek szorstki powinno się nawozić raz w tygodniu nawozem mineralnym lub organicznym. Oprócz tego warto go przycinać, aby jak najdłużej pozostał w dobrym stanie.