Jaką farbę wybrać?

Na początku warto sprawdzić, jakiego rodzaju są płytki, które chcesz pomalować. W zależności od tego, czy będą to płytki ceramiczne, gresowe czy gipsowe, należy użyć farby dostosowanej do konkretnej powierzchni. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że uzyskasz oczekiwany efekt, który utrzyma się przez długie lata. Ponadto produkt powinien posiadać dobrą przyczepność i być odporny na zabrudzenia oraz tłuszcz. Dobrze, aby farba była wodoodporna – ułatwi to czyszczenie powierzchni. W przypadku płytek podłogowych doskonale sprawdzi się farba epoksydowa, która jest odporna na różnego rodzaju uszkodzenia i zarysowania. Inne farby, które możesz wykorzystać to np. farby akrylowe, polimocznikowe czy alkidowo-uretanowe. Wszystkie z nich pozostawiają na płytkach zwartą i gładką powłokę. Zanim jednak zdecydujesz się na wybór konkretnej, sprawdź, czy jest odporna na działanie wody i na środki chemiczne. Warto także wspomnieć o farbie „2w1”, dzięki której nie musisz wcześniej używać specjalnego podkładu.

Malowanie płytek krok po kroku

W pierwszej kolejności dokładnie zabezpiecz podłogę i meble folią malarską, oddziel taśmą malarską płytki od ściany i sprawdź, czy kafelki nie są uszkodzone. Jeśli tak, koniecznie je uzupełnij, a następnie wyczyść. Do usunięcia nierówności i zgrubień użyj papieru ściernego, a następnie umyj płytki specjalnym detergentem. Możesz także użyć zmywaczy, które dobrze radzą sobie z tłustymi plamami i kamieniem. Kolejny krok to nałożenie podkładu, który na długo pozwoli zachować nowy kolor płytek. Wystarczy pokryć fugi i płytki substancją, a następnie pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Jeśli jednak posiadasz farbę „2w1”, przejdź od razu do malowania. Nałóż pierwszą warstwę, odczekaj 10-12 godzin i pomaluj powierzchnię kolejny raz. Jeśli kafelki mają być w takim samym kolorze co fugi, najpierw pomaluj fugi, a dopiero później kafelki. Natomiast w przypadku, kiedy oba elementy mają być w różnych odcieniach, w pierwszej kolejności nanieś farbę na płytki, a następnie na fugi. Pamiętaj, aby odkleić taśmę malarską po około 15-30 minutach. Jeśli zdejmiesz ją później, możesz uszkodzić świeżo pomalowane płytki i oderwać z nich fragment farby.

Efekt końcowy

Warto pamiętać, żeby po zakończeniu malowania płytek w łazience, nie korzystać z niej przez kilka dni, a przez kilkanaście kolejnych należy szczególnie uważać, aby nie uszkodzić kafelków, ani ich nie zachlapać. Jest to istotne, dlatego że farba potrzebuje nawet kilku tygodni, aby odpowiednio uodpornić się nie tylko na wilgoć, lecz także na różne szkodliwe substancje chemiczne. W tym czasie farba utwardza się i lepiej przylega do powierzchni płytek. Na koniec możesz udekorować „nowe” pomieszczenie, by nadać mu wyjątkowego charakteru.