Jak się przygotować?

Zanim zabierzesz się za malowanie ścian w swoim mieszkaniu, zastanów się, jaki kolor farby wybrać. W niewielkich pokojach sprawdzą się jasne barwy, natomiast w przestronnych pomieszczeniach można użyć ciemniejszych odcieni. Na rynku znajdziesz także kilka rodzajów farb. Akrylowe dobrze wyglądają na każdej powierzchni i świetnie przylegają. Są także przyjazne środowisku naturalnemu. Farby lateksowe doskonale sprawdzą się w kuchni i łazience – są odporne na wilgoć i można z nich usunąć zabrudzenia. Natomiast farby winylowe są trwałe, szybko schną i łatwo jest pozbyć się z nich zabrudzeń. Ich wadą jest jednak szybka ścieralność oraz brak przepuszczalności wody. Nie stosuj ich więc w łazience.

Najlepiej zabrać się do pracy w okresie wiosenno-letnim, kiedy temperatura powietrza nie jest ani za niska, ani za wysoka, a niska wilgotność powietrza pozwala na wyschnięcie powierzchni w ciągu kilku godzin. Zanim zaczniesz malowanie, upewnij się, że masz wszystkie niezbędne do tego narzędzia m.in.:

  • folię malarską,
  • taśmę maskującą,
  • papier ścierny,
  • szpachelkę,
  • wkład do wałka,
  • kuwetę,
  • pędzel.

Niektóre z nich są potrzebne jedynie do tego, aby wyrównać ściany lub zakleić pęknięcia i dziury. Jeśli jednak powierzchnia jest wygładzona i odpowiednio przygotowana, możesz rozpocząć malowanie.

Malowanie ścian – podstawowe kroki

Zabezpiecz pomieszczenie. Wynieś meble i sprzęty domowe, a ze ścian zdejmij obrazy, zdjęcia i lustra. Podłogi i okna zaklej taśmą malarską. Zwróć szczególną uwagę na to, aby zabezpieczyć progi, framugi drzwi oraz wszystkie wystające elementy.

Wygładź ściany. Możesz do tego użyć papieru ściernego, który usunie pozostałości po poprzedniej farbie. Jeśli w ścianie są dziury lub pęknięcia, uzupełnij je szpachlą, a jeśli zauważysz zarysowania czy nierówności – wystarczy, że oszlifujesz powierzchnię.

Umyj ściany. Dzięki temu usuniesz brud i ślady np. po jedzeniu. Zwróć szczególną uwagę na miejsca obok zlewu i płyty grzewczej, a także w ciągach komunikacyjnych. Najlepiej wykorzystać do tego odpowiednią gąbkę – nie pozostawi ona po sobie żadnych drobinek i śladów. Jest to o tyle ważna czynność, że pozwala odpowiednio przygotować powierzchnię do położenia nowej farby.

Zagruntuj ścianę. Dzięki temu stworzysz izolującą warstwę, która doskonale będzie chronić nowo nałożoną farbę. Jest to też gwarancja, że farba dobrze się przyjmie i nie będzie odchodzić.

Przygotuj farbę. W pierwszej kolejności dopasuj do siebie wielkość i szerokość wałka, pędzla i kuwety. Następnie ostrożnie wymieszaj farbę i uważaj, aby jej zaschnięte resztki nie wpadły do całości. Mogą one spowodować zarysowania i inne niedoskonałości.

Pomaluj ściany. Nakładanie farby zacznij od sufitu, najlepiej od miejsca, na które pada najwięcej światła dziennego. W przypadku ścian warto w pierwszej kolejności skupić się na trudno dostępnych miejscach i narożnikach, a do ich malowania polecamy użycie okrągłego wałka. Dopiero później można pomalować większe powierzchnie. Pamiętaj, żeby przesuwać wałek od góry do dołu i nie przyciskać go do powierzchni zbyt mocno. Po nałożeniu pierwszej warstwy odczekaj 2-4 godzin. Dopiero wtedy pomaluj powierzchnie kolejny raz.

Najczęstsze błędy

Jednym z najczęściej popełnianych błędów w przypadku malowania ścian jest nakładanie farby na nieodpowiednio przygotowaną powierzchnię. Konieczne jest wygładzenie jej oraz usunięcie zabrudzeń i resztek starej farby. Nie powinno się także zbyt mocno dociskać wałka do ściany, gdyż istnieje bardzo duże prawdopodobieństwa, że stworzą się w tym miejscu zacieki i nieestetyczne zgrubienia. Oprócz tego częstym błędem jest używanie farb do elewacji na ścianach i odwrotnie. Używanie farb niezgodnie z ich zastosowaniem może powodować ich niewłaściwe przyjęcie się i szereg innych negatywnych skutków.