Styl japandi – charakterystyka

Styl japandi to połączenie nurtu japońskiego i skandynawskiego. Charakteryzuje się neutralnymi kolorami, prostymi meblami oraz niewielką liczbą dodatków i dekoracji. Styl japoński wprowadza spokój i harmonię, z kolei styl skandynawski – funkcjonalność oraz wygodę. Każdy przedmiot ma tu swoje miejsce i zastosowanie, a niewielka liczba dodatków sprawia, że wnętrza wydają się uporządkowane i nieprzytłaczające. Nurt japandi cechuje się także dużą ilością naturalnego światła, swobodną przestrzenią oraz wielością różnego rodzaju kwiatów i roślin. Wnętrza japandi czerpią z filozofii zen, minimalizmu oraz ekologicznego stylu życia. Taki wystrój mieszkania jest więc idealnym pomysłem dla osób ceniących sobie spokój i harmonię oraz dla tych, które szukają odpoczynku od codziennego zgiełku. Także miłośnicy natury odnajdą się we wnętrzach japandi.

Kolorystyka

We wnętrzach zaaranżowanych w stylu japandi królują jasne, stonowane kolory. Najczęściej pojawiają się biele, szarości, a także pastele czy barwy ziemi (odcienie zieleni, beżu, brązu, błękitu). Nie brakuje tu jednak nieco ciemniejszych, przygaszonych kolorów takich jak czerwień czy żółć. To one nadają wnętrzom wyrazistości i charakteru. Oprócz tego doskonale wyglądają różne odcienie niebieskiego (granat, turkus) i zielonego (szmaragd). Przeważnie do jednego pomieszczenia wybiera się maksymalnie trzy kolory, dzięki czemu wnętrze staje się miejscem odpoczynku i wyciszenia.

Meble

Do stylu japandi najbardziej pasują proste i smukłe meble tworzące proste linie. Dobrze, aby były one na nóżkach, gdyż dzięki temu wydają się lekkie, a pomieszczenia – bardziej przestronne. W salonie lub w sypialni proponujemy ustawić dużą szafę, która pomieści przedmioty codziennego użytku, gdyż według nurtu japandi, nie powinny one stać na widoku. Oprócz tego doskonale będą wyglądać drewniane stoły i regały zrobione z jesionu, buku, sosny białej lub modrzewiu. Natomiast w pokoju dziennym proponujemy ustawić niską sofę na cienkich nóżkach oraz rattanowe krzesła i fotele. Do stylu japandi pasują również drzwi przesuwne oraz parawany z drewnianą ramą wypełnioną papierem. Z kolei w kuchni lepiej będą wyglądać gładkie fronty szafek oraz drewniane i kamienne blaty. Podczas aranżacji mieszkania w nurcie japandi koniecznie zrezygnuj z bogato zdobionych regałów, krzeseł i stołów. Niepotrzebnie wprowadzą chaos i zaburzą minimalistyczny wygląd wnętrz.

Dekoracje i dodatki

Stonowane kolory i meble oszczędne w formach tworzą idealne tło do udekorowania mieszkania w stylu japandi. Warto jednak pamiętać, żeby zachować umiar i nie spowodować wrażenia chaosu we wnętrzach. Dlatego w salonie proponujemy ustawić wazon z suszonymi trawami, a na ścianie powiesić grafikę z roślinnym motywem. Z kolei w sypialni dobrze jest umieścić duże lustro, które nie tylko ozdobi wnętrze, lecz także optycznie je powiększy. Najlepiej powiesić je na pustej ścianie lub nad komodą. Ciekawą dekoracją mogą się także okazać ceramiczne wazony, proste świeczniki, bambusowe tace oraz pledy wykonane z naturalnych materiałów takich jak len czy bawełna. Nie zapomnij jednak o roślinach doniczkowych. Możesz je ustawić np. w sypialni lub w salonie. Natomiast w kuchni świetnie sprawdzą się różnego rodzaju zioła.

Jeśli chodzi o oświetlenie, wybierz oryginalne kinkiety oraz lampy stojące. Warto także postawić na lampy z plecionym kloszem, które będą emitować rozproszone miękkie światło i stworzą we wnętrzu wyjątkowy klimat. Dobrze będą wyglądać również lampy z bambusa lub z papierowymi abażurami.