Budowanie domu od podstaw może być niesamowicie satysfakcjonującym doświadczeniem. Pamiętaj, by dostosować projekt  do upodobań i potrzeb swoich oraz pozostałych domowników. Budowa domu nie musi być wyczerpującym, stresującym i czasochłonnym procesem. 

Przygotuj projekt domu

Skrupulatnie zaplanuj wszystkie szczegóły wymarzonego domu. Zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze. Pomyśl o eleganckim i praktycznym układzie pomieszczeń.

Programy, takie jak Floorplanner i RoomSketcher umożliwiają tworzenie próbnych planów pięter. Jeśli masz wątpliwości, dobry stary papier milimetrowy będzie równie skuteczny. Poszukaj inspiracji projektowych. Z pomocą przyjdą Ci tablice Pinterest. Przedstawiają poszczególne pomieszczenia. Pokaż je projektantowi wnętrz. Dzięki temu unikniesz wielu nieporozumień.

Potraktuj budowę domu jako poważną inwestycję. Zastanów się, jak ma wyglądać Twoja przyszłość. Planujesz powiększenie rodziny? Marzysz o domowej strefie wellness? Czy jest to miejsce, w którym chciałbyś spędzić resztę życia? Odpowiedzi na te pytania określą, w jakim domu czułbyś się najlepiej.

Uwzględnij krajobraz

Obecnie właściciele mniejszych domów poświęcają mniej czasu na założenie i pielęgnację ogrodu. Jednak dom bez ogrodu w dłuższej perspektywie nie będzie atrakcyjny. Planując budowę, zostaw wystarczająco dużo miejsca wokół domu na przyszły ogród.

Postaw bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Niezwykle ważne jest, aby czuć się bezpiecznie w swoim domu. Planowanie takich rzeczy jak wyjścia przeciwpożarowe, oświetlenie zewnętrzne i system bezpieczeństwa, zdecydowanie poprawi poziom bezpieczeństwa.

Zwróć uwagę na ekologię

Popularnym trendem jest ekologiczny dom. Istnieje wiele nowoczesnych technologii wspierających środowisko. Zwróć też uwagę na energooszczędne produkty budowlane i urządzenia.

Nie lekceważ ilości energii zużywanej przez urządzenia, elektronikę i oświetlenie. Przeczytaj etykiety na poszczególnych sprzętach. Poszukaj modeli opatrzonych certyfikatem Energy Star. Zamień tradycyjne żarówki na światło LED. W ten sposób zaoszczędzisz nie tylko energię elektryczną, ale też sporo pieniędzy. 

Trzymaj się budżetu!

Rozmiar jest ważnym czynnikiem przy budowaniu domu. Większa nieruchomość oznacza większą ratę kredytu hipotecznego, wyższe podatki od nieruchomości, konserwację i usługi komunalne. 

Z drugiej strony dom nie może być zbyt mały. Zadbaj o to, by wszyscy domownicy czuli się w nim dobrze. Nie zamykaj sobie przy tym drogi przeprojektowania lub późniejszej przebudowy. 

Zwróć uwagę na szczegóły

Projektując sypialnię, nie myśl tylko o liczbie sypialni, czy wyglądzie wymarzonej kuchni. Pamiętaj też o innych istotnych szczegółach. Jeśli budujesz wielopiętrowy dom, zaplanuj łazienkę na każdym piętrze. Pomyśl też o innych udogodnieniach, takich jak dodatkowa garderoba, pokój gościnny, czy domowa siłownia.

Współpracuj z profesjonalistami

Przygotuj się do budowu ze stosownym wyprzedzeniem. W ten sposób ułatwimy profesjonalistom zrealizowanie naszego marzenia. Unikniesz przy tym niepotrzebnych nerwów.

Pamiętaj, by często odwiedzać plac budowy. Dzięki temu zobaczysz, na jakim etapie znajdują się prace. Możesz też nadzorować działania ekipy budowlanej. Nie przesadzaj jednak z liczbą zmian. W przeciwnym razie opóźnisz realizację projektu. Ostatecznie budowa będzie nas więcej kosztować.