Jeśli lubisz odpoczywać na świeżym powietrzu, mogą Cię męczyć swędzące ukąszenia komarów. Przenoszą różne infekcje i wirusowe, dlatego trzeba z nimi walczyć. Zastanawiasz się, jak z nimi walczyć? Wypróbuj naturalne składniki i kilka olejków eterycznych.

Olejek z eukaliptusa cytrynowego

Olejek z eukaliptusa cytrynowego stał się dość popularny, ale nie jest zalecany dla dzieci poniżej 3 roku życia. Należy zauważyć, że substancja czynna (p-mentano-3,8-diol lub PMD) może być tworzona w laboratorium. Została zatwierdzona jako środek odstraszający komary. Niektóre badania wykazały nawet, że ma podobne działanie, co niższe stężenie DEET.

Naturalny środek odstraszający komary

Potrzebujesz następujących składników:

  • 2 700-mililitrowe butelki z rozpylaczem,
  • łyżka,
  • wielka miska,
  • lejek,
  • 450-mililitrowa butelka płynu do płukania jamy ustnej o smaku miętowym,
  • 3 szklanki soli Epsom (może pachnieć lawendą i eukaliptusem),
  • 3 butelki piwa 330 ml.

Przygotowanie:

Umieść wszystkie składniki w dużej misce, a następnie wymieszaj, aż sól Epsom się rozpuści. Użyj lejka, aby wlać roztwór do butelek z rozpylaczem. Spryskaj całe podwórko, szczególnie tam, gdzie planujesz odpoczynek na świeżym powietrzu. 

Ten przepis pozwoli na wyprodukowanie około 8 filiżanek roztworu. Jeśli pozwolisz soli Epsom całkowicie się rozpuścić, wyprze ona część objętości. Warto jej jednak na to pozwolić, by rozpylała się bardziej równomiernie.

Olejek cytrynowo-eukaliptusowy

Będziesz potrzebować: 10 ml cytrynowego olejku eukaliptusowego i 90 ml oliwy z oliwek lub oleju kokosowego. 

Weź butelkę o pojemności 100 ml i dodaj do niego 10 ml olejku. Teraz wlej 90 ml dowolnego oleju nośnikowego i dobrze wymieszaj. Zastosuj tę mieszankę bezpośrednio na skórę. Stosuj ten preparat raz na jakiś czas, gdy chcesz przebywać dłużej na dworze. 

Zastanawiasz się, dlaczego to działa? Olejek eukaliptusowy cytrynowy zawiera takie związki jak cytronelal i PMD. Chociaż uważa się, że cytronelal niekoniecznie odstrasza komary, PMD jest bardzo skuteczny przeciwko tym malutkim stworzeniom.

Olejek miętowy i olej kokosowy

Przygotuj 12 kropli oleju miętowego i 30 ml oleju kokosowego. Wymieszaj składniki, a następnie zastosuj mieszankę bezpośrednio na ręce i nogi. Popsikaj się mieszanką 2-3, zanim wyjdziesz na dwór. 

Olejek miętowy odstrasza komary. Łącząc go z olejem kokosowym, wzmacniasz jego działanie. Mięta pieprzowa zawiera limonen i mentol, które uchronią Cię przed komarami. W oleju kokosowym znajdują się natomiast nienasycone kwasy tłuszczowe i emulgatory, które spowalniają parowanie odstraszających cząstek olejku eterycznego. 

Ocet jabłkowy w sprayu

Przygotuj 50 ml octu jabłkowego, 50 ml wody i 10-12 kropli olejku eterycznego (goździkowego, cytronelowego lub eukaliptusowego). Wymieszaj ocet jabłkowy z wodą w równych proporcjach. Dodaj kilka kropli wybranego olejku eterycznego i dobrze wymieszaj. Przechowuj ten roztwór w butelce z pompką.

Spryskaj mieszankę ciało, zanim wyjdziesz na dwór. Ocet jabłkowy wzmacnia działanie olejków eterycznych, tworząc lekko kwaśne pH na skórze, odstraszając komary.